Курси НБУ $ 41.45 € 46.96
ПІДСУМКИ РОКУ:  МАЄМО ЧИМ ПИШАТИСЯ,  МАЄМО Й НАД ЧИМ ПРАЦЮВАТИ*

Волинь-нова

ПІДСУМКИ РОКУ: МАЄМО ЧИМ ПИШАТИСЯ, МАЄМО Й НАД ЧИМ ПРАЦЮВАТИ*

Менше ніж півроку тому, фактично очоливши Волинське обласне управління лісового і мисливського господарства, я пообіцяв громаді прозорість та звітність у роботі. У цій статті хочу розповісти, чого лісівники області досягли протягом 2015-го і які стратегічні напрямки намітили у роботі на нинішній 2016 рік...

Менше ніж півроку тому, фактично очоливши Волинське обласне управління лісового і мисливського господарства, я пообіцяв громаді прозорість та звітність у роботі. У цій статті хочу розповісти, чого лісівники області досягли протягом 2015-го і які стратегічні напрямки намітили у роботі на нинішній 2016 рік

Олександр КВАТИРКО, в. о. начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства

НАША СПІЛЬНА СПРАВА

Фіни називають ліс зеленим золотом, норвежці — зеленим резервом. Для нас ліс також є і золотом, і резервом. Думаю, наші предки не знали слова «рекреація», але ліс був для них безкінечним джерелом відновлення та натхнення. На жаль, зараз у деяких людей переважає ставлення до лісу як до джерела збагачення.
У своїй роботі я постійно вивчаю досвід управління лісовим господарством європейських країн. Для мене дуже важливими є зустрічі з людьми, які мають потужну наукову базу та досвід роботи, заохочення наших школярів та учнівської молоді, адже саме з них наша область отримає у майбутньому фахівців — передових і ефективних.

ГОЛОВНІ ПРІОРИТЕТИ
Для забезпечення раціонального лісогосподарювання у будь-якій розвинутій країні необхідні три головні складові. По–перше — це якісне лісовідновлення, лісорозведення та постійне збільшення лісистості регіону з урахуванням вітчизняного та зарубіжного досвіду. По-друге — забезпечення повного електронного обліку та контролю на всіх технологічних етапах заготівлі та переробки деревини. По-третє — задоволення потреб суспільства у лісових ресурсах та лісосировинній продукції.
Відновлення лісів
У 2015 році Волинське лісове облуправління провело лісовідновлення на площі понад 5 тисяч гектарів. На лісорозсадниках вирощено понад 17 млн стандартних сіянців сосни та дуба. Разом із тим майже на 16,5 тис. га проведено рубки формування та оздоровлення лісів, а на площі понад 3500 га — рубки догляду за молодими насадженнями.
На сьогодні облуправлінням реалізується програма «Дерева майбутнього», яку ми запозичили у німецьких лісівників. Вона передбачає перед проведенням прохідних рубок відбір, вимітку та облік найкращих дерев головних лісоутворюючих порід (сосна та дуб). Вже відібрано таких дерев майбутнього майже 500 тисяч на площі 1700 гектарів. На наступних етапах проводитимемо відбір у середньовікових та пристигаючих насадженнях.

ЕЛЕКТРОННИЙ ОБЛІК ДЕРЕВИНИ
Запровадження електронного обліку деревини дало змогу у 2015 році промаркувати майже 100% волинської деревини. Електронний облік своєчасно та достовірно відображає об’єми вирубки, залишки деревини, її вид, вік та якість, а також дозволяє слідкувати за переміщенням, збереженням, використанням та реалізацією.
В одній зі своїх публікацій на шпальтах «Волині–нової» я згадував досвід Естонії, де рух деревини відстежується у режимі онлайн. Тому у планах управління не лише електронне чипування деревини, а й вдосконалення системи контролю за кожною одиницею лісу в режимі реального часу від моменту вирубки, завантаження і до реалізації сировини на внутрішньому ринку, або експорту продукції деревообробки.
Ми зможемо, нарешті, довести контроль за незаконним використанням лісу до належного рівня, коли мешканці села перестануть захищати інтереси власника незаконної пилорами, в якого виявили незаконно придбану деревину, а громадським активістам не доведеться «відбивати» у порушників закону автомобіль, який перевозить лісоматеріали без належного оформлення. Лісова охорона ВОУЛМГ буде й надалі спільно зі структурами Міністерства внутрішніх справ і громадськими активістами пильнувати ліси області, адже маємо досить дієві зрушення у цьому питанні.
Минулого року лісова охорона області зафіксувала більш як 1000 випадків незаконної вирубки лісу, що завдало шкоди майже на 2500 млн гривень. Половину цієї суми порушники сплатили державі добровільно. У суди для примусового стягнення збитків лісгоспу було спрямовано 89 справ на суму 1 млн 306 тис. грн. Розглянуто судами та прийнято рішення про примусове стягнення по 22 справах на суму 360 тис. грн. Також відкрито 15 кримінальних проваджень.
Здійснюючи рейди, ми розуміли, що часто вирубки пов’язані з неналежним виконанням лісівниками своїх посадових обов’язків. У 2015 році четверо співробітників лісових господарств області було звільнено з посад, відносно одного відкрито кримінальне провадження. Догани винесено 134 співробітникам. Хочу, щоб ви розуміли: дві догани є підставою для звільнення. Отже, коли до громадських активістів звертаються з пропозицією захистити керівника або працівника лісництва, якого начебто притискає облуправління, бо він начебто є незручним для них, то раджу спочатку поцікавитись результатами його роботи на посаді і особливо результатами перевірки за звітний період.
Одним із викликів сьогодення для лісівників Волині стали незаконні копачі бурштину. Ними майже знищено біля восьми гектарів лісу, на п’яти обліковано дерева з пошкодженням до ступеня припинення росту, загальний обсяг яких складає 870 кубометрів. Щоб зупинити незаконний видобуток, лісівники проводять спільні рейди разом із поліцією та громадськими активістами. Загони Національної поліції охороняють ті ділянки лісу, куди намагаються проникнути мешканці нашої і сусідніх областей, які втратили розум від спокуси здобути сонячний камінець і продати його за кілька тисяч доларів через «чорні» канали реалізації. За минулий рік було зареєстровано 13 кримінальних проваджень, вилучено 26 автомобілів, 13 мотопомп. Але цього недостатньо. Ми повинні далі працювати у цьому напрямку і особливу увагу приділяти роз’яснювальній роботі, аби достукатись до свідомості тих, кому байдужа доля наших лісів, а також, щоб заохочувати наших земляків зупиняти і попереджати намагання знищити їх заради наживи.

СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Успішна діяльність підприємства завжди пов’язана з обсягом податків, які воно платить до бюджету. Саме наші господарства демонструють, що державні підприємства можуть бути успішними. Джерелом коштів для ведення господарства є надходження від реалізації деревини. У 2015 році реалізовано продукції на 699,5 млн грн, більше половини цієї суми отримано від експорту лісоматеріалів та продукції переробки.
Минулого року підприємствами управління внесено коштів до бюджету та сплачено єдиного соціального внеску в сумі 192,7 млн грн. Це майже вдвічі більше, ніж у 2014–му. Якщо говорити детально: 84,5 млн грн було до державного бюджету, 40 млн грн — податки та платежі до місцевого бюджету, а сума єдиного соціального внеску становить 68 млн грн.
Нам вдалося підняти заробітну платню співробітникам. Її середній рівень для штатних працівників сягає 4,6 тис. грн (3,2 тис. грн — у 2014 році). В окремих господарствах — на рівні 5400–5800 тис. грн. Тож протягом року відбувся значний ріст заробітної плати лісівників.
Наші працівники серед тих, хто першочергово підтримує обороноздатність України. Протягом весни–літа підприємства надали послуги по будівництву фортифікаційних споруд навколо Маріуполя на 1,5 млн грн. Було здано в експлуатацію 210 (!) військових об’єктів. Левову частку цієї суми становлять кошти лісгоспів, але більше 100 тис. грн — внески профкому та добровільні пожертви працівників. Ми передали благодійної допомоги більш як на 2 млн грн. Для потреб оборони державними лісгоспами надали чотири автомобілі. З початку АТО було мобілізовано 54 працівники лісового господарства, всі вони були забезпечені необхідними засобами захисту.
Волинське облуправління лісового і мисливського господарства на безоплатній основі забезпечило дровами 2 680 сімей учасників АТО. Передали понад 15 тис. куб. м твердого палива на суму понад 3 млн грн. Також управління постійно працювало над створенням належних побутових умов для службовців Нацгвардії, які охороняють ліси від незаконного проникнення копачів, забезпечивши їх продуктами, паливом та необхідними засобами для облаштування постів.

ДАРИ ДЛЯ НАШИХ ДОМІВОК
У 2015 році Волинське облуправління лісового і мисливського господарства реалізувало понад 50 тис. новорічних ялинок. Для задоволення «святкових» потреб наших громадян ми створили 56 га плантацій вічнозелених красунь.
І, нарешті, про результати нашої роботи, про які особливо приємно говорити: мова йде про дари лісу у кожну родину. Минулого року підприємствами Волинського лісового облуправління перероблено на 10 млн грн дикорослої плодово–ягідної продукції, половину цієї суми становить експорт. Зараз іде активний ремонт цехів для виробництва березового соку та безперебійної роботи у літньо-осінній період 2016 року.

ПРОГРАМИ МІНІМУМ І МАКСИМУМ
Якщо говорити про завдання і плани на нинішній рік, то одним із першочергових є впровадження енергозберігаючих технологій із використанням альтернативних газу та електроенергії видів палива, таких, як тирса, солома, відходи від лісопереробного виробництва. Зараз обласна адміністрація сприяє програмі переводу котелень на тверде паливо. Тож вони потребуватимуть нашого лісового ресурсу. Нагадаю, що існує проект програми створення ринку виробництва і споживання твердого біопалива Волинської області. Ним передбачено використання 234 тис. куб. м деревинних відходів від переробки, які утворюються в держлісгоспах. Використання кожного кубометра має контролюватися. І у 2016 році ця програма повинна діяти у кожному підприємстві області.
Разом із цим продовжимо роботу із вдосконалення виробничо–технологічних процесів щодо поглибленої переробки деревини. Плануємо далі розвивати та нарощувати сушильне господарство. Якісна деревообробка повинна стати однією зі стратегічних цілей. Не лише постачати, а й нарощувати об’єми пиленої продукції деревини сосни та дуба — один із пріоритетів 2016–го. А ще — спробуємо забезпечити 100–відсотковий контроль за пересуванням і реалізацією деревини.
Плануємо і подальше поетапне підняття заробітних плат.
На превеликий жаль, у лісових господарствах Волині ще трапляються нещасні випадки на виробництві. Але запевняю, що контроль за дієвістю заходів, спрямованих на охорону праці, буде суттєво посилено в нинішньому році.
У 2016–му ми повинні знайти юридичне вирішення в питанні оформлення співпраці лісового облуправління зі громадськими активістами для здійснення спільних рейдів та посилення контролю за порушеннями лісового та природоохоронного законодавства в цілому. Впевнений, що заручившись підтримкою волинян, їхнім розумінням того, що зміни у галузі лісогосподарювання, як і в інших галузях економіки України, не можуть відбутися одноманітно, зможемо вирішити найскладніші питання, адже ліс у нашій області займає понад 34% території, тобто є нашим стратегічним ресурсом. А значить — спільною справою, тож солідарними зусиллями буде легше добиватися потрібних для області рішень.
Telegram Channel