Курси НБУ $ 41.71 € 47.31
«Мам, я витримав! Я все витримав!»: відома уродженка Волині про звіт своєму «головному дорослому»

«Мам, ти можеш мною пишатись!».

Фото: online.ua.

«Мам, я витримав! Я все витримав!»: відома уродженка Волині про звіт своєму «головному дорослому»

«Мам, ти можеш мною пишатись!» – ось що вони насправді кричать у телефони, тільки-но ступивши по трьох роках на рідну землю. І, далебі, про мамів, яким сини в такій ситуації таке кричать, це говорить не менше, ніж про самих синів

Не про Берґольйо, і не про Венса. А другий день не йдуть мені з голови сценки з передсвяткового визволення полонених, де несподівано проявилась одна дивовижна річ. Либонь, тому, що хлопці цим разом підібрались переважно молоді, а в полон утрапили й зовсім, уважати, дітваками – в тому віці, коли «головний дорослий» у житті чоловіка, той, перед ким подумки звітуєш і від кого прагнеш заслужити похвалу, – це ще мама, – на цій стихійній «вибірці» кілька разів повторилось у телефони випалене крізь сльози, з дитячою щирістю:

– Мам, я витримав! Я все витримав!

– Мам, я видєржал! Я продєржался!..

Це – звіт своєму «головному дорослому», одразу, з першої хвилини – про найголовніше. А найголовніше, виявляється, – не «поїв і в шапці», а – те, що вистояв: витримав, не зламавсь, не сплямив чести прапора. «Мам, ти можеш мною пишатись!» – ось що вони насправді кричать у телефони, тільки-но ступивши по трьох роках на рідну землю.

І, далебі, про мамів, яким сини в такій ситуації таке кричать, це говорить не менше, ніж про самих синів.

Реклама Google

Ми звикли повторювати, з ХІХ-го століття, що війни виграють учителі і священники. І це – правда, але – не вся. Їх виграють – і, може, навіть насамперед – ще й жінки, які лишаються за кад­ром: у чиїй владі зробити з хлопчика як воїна, так і ухилянта. (Колись я мала на цю тему дуже цікаву розмову з НАТОвським генералом, який у 1990-ті служив на Балканах, і звідтоді вкрай критично ставлюсь до популярного в західних феміністок постулату, сформульованого Світланою Алексієвич, – буцім «у війни не жіноче обличчя»: є й жіноче, як у всіх видах людської діяльности, тільки от розгледіти його непросто...).

І тих мам, яким хлопці чесно відзвітували про свій подвиг, нація теж навіч не бачила. А це ж завдяки їм – з думкою про них – їхні діти витримали: щоб колись, ось так, похвалитися мамі, щоб не сором перед мамою було…

Уклін їм доземний, цим мамам. Усім мамам наших воїнів – доземний уклін, хвала і слава.

Оксана ЗАБУЖКО, письменниця, поетеса, літературознавиця, перекладачка, публіцистка, громадська діячка, уродженка Луцька.

Читайте також: Думки волинської журналістки: «Тисячею на одного».

Telegram Channel