
Порушили умови — повернули гроші.
Вісім волинських підприємців повернули 279 тисяч гривень за порушення умов грантів «єРобота»
На Волині у 2024 році здобувачі грантів від урядової програми ″єРобота″ через невиконання умов договору мусили повернути 279 тисяч гривень
Цю суму виплатили вісім підприємців.
Про це Суспільному розповіла начальниця відділу реалізації проєктів фінансового управління обласного центру зайнятості Наталія Балакіна.
″Мова про учасників грантових програм попередніх 2022-2023 років. До них виставили претензії, і вони поступово виплачують кошти. Бо хтось може відразу віддати гроші, хтось через певний період часу″, — наголосила Наталія Балкіна.
За її словами, від початку 2025 року випадків повернення коштів не було. Водночас цьогоріч через Волинський обласний центр зайнятості 176 людей отримали гранти на створення або розвиток власного бізнесу. Ними можуть скористатися учасники бойових дій, люди з інвалідністю, отриманою внаслідок війни та члени їх сімей, мікрогрантами — кожен охочий, який планує зареєструвати свою діяльність або вже є підприємцем.
Зокрема, цьогоріч за мікрогрантами схвалено 142 позитивних рішення на загальну суму 28,9 мільйона гривень. Серед них — три проєкти від переселенців та вісім учасників програми для молоді.
Також надали 34 гранти для учасників бойових дій та членів їх сімей на загальну суму 16,6 мільйона гривень. Загалом, очікується, що підприємці створять 298 нових робочих місць.
Умови надання мікрогрантів
Мікрогранти існують у кількох розмірах:
до 75 тисяч гривень;
до 150 тисяч гривень;
до 250 тисяч гривень.
Зі слів Наталії Балакіної, на реалізацію бізнес-плану учасникам програми дають три роки. Якщо заявник претендує на грант до 150 тисяч гривень, має створити одне робоче місце; два — якщо хоче отримати до 250 тисяч. Упродовж цього часу найманий робітник має працювати не менше 24 календарних місяців.
Також діє окрема грантова програма на отримання до 150 тисяч гривень для молоді від 18-25 років. Проте перед ними та отримувачами мікрогранту до 75 тисяч гривень не стоїть зобов’язання створювати робочі місця.
Умови надання грантів для ветеранів та членів їх сімей
до 250 тисяч гривень (обов’язкова умова: створення одного нового робочого місця);
до 500 тисяч гривень (обов’язкова умова: створення двох робочих місць);
до 1 мільйона гривень (обов’язкова умова: створення чотирьох робочих місць).
«Люди, які мають досвід і здійснюють свою підприємницьку діяльність не менше як рік, можуть скористатися грантом від 500 тисяч до 1 мільйона гривень за умови співфінансування. Потрібно попередньо сплатити власний внесок, який складає 30% від загальної суми», — зазначила посадовиця.
Отримувачі цього гранту можуть самостійно обирати час реалізації їх проєкту — три, п’ять або сім років. Від цього залежить умова щодо терміну роботи найманих працівників. Якщо отримувач гранту планує завершити проєкт не раніше ніж за п'ять років, робітник має працювати не менше чотирьох років, за сім років – не менше шести.
«Загалом для всіх обов’язком є сплата податків тазборів, яка за період реалізації проєкту має бути більшою за суму наданого гранту або дорівнювати їй. Це безповоротна допомога, але якщо грантери порушують ці умови, то зобов’язуються повернути різницю від сплати податків та сумою гранту», — пояснила Наталія Балакіна.
Як здійснюється перевірка виконання умов грантового договору
За моніторинг виконання умов гранту відповідають центри зайнятості, зокрема відділ реалізації проєктів фінансового управління. Як зазначила Наталія Балакіна, фахівці філій, управлінь та відділів філій на місцях кожні пів року упродовж усього терміну гранту, відвідують підприємства задля перевірки. Там звіряють чи за цільовим призначенням витрачені кошти, чи були працевлаштовані працівники і чи сплачені податки.
«Учасник ще в бізнес-плані вказує, скільки й на що він хоче витратити на обладнання, сировину, рекламу, оренду приміщення, ліцензійне програмне забезпечення та інше, захищає свій план на камеру. Та якщо виявиться, що людина закупила не те, що зазначала у плані, тоді має повернути кошти», — додала посадовиця.
Довідково: «єРобота» — це урядова програма в Україні, яка надає гранти для підтримки підприємництва, зокрема для створення та розвитку бізнесу. Вона включає декілька грантових програм, таких як мікрогранти для започаткування власної справи, гранти для розвитку підприємств, а також гранти для стартапів. Загалом, програма спрямована на стимулювання економічної активності та створення нових робочих місць.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: Волинянин зареєстрував іноземну компанію, щоб не сплачувати податки в Україні.
