Курси НБУ $ 41.45 € 46.96

ПРИВІТ ВІД ЦИГАНСЬКОГО БАРОНА

Ми з чоловіком — пенсіонери. Удвох живемо, у віддаленому селі. Хата у нас велика. Будували ще в часи «застою». Для дітей. А вони дмухнули з села — всі по містах живуть. У найменшої дочки чоловік крутий, як кажуть. Недавно з Португалії приїхав. І нам пару сотень «зелених» підкинув.

Ми з чоловіком — пенсіонери. Удвох живемо, у віддаленому селі. Хата у нас велика. Будували ще в часи «застою». Для дітей. А вони дмухнули з села — всі по містах живуть. У найменшої дочки чоловік крутий, як кажуть. Недавно з Португалії приїхав. І нам пару сотень «зелених» підкинув.
«Купіть новий телевізор, мамашо», — порадив мені. Аякже, зараз, буду купувати. Заховала в скриньку, поклала в шафі на верхній полиці, як годиться. Може, ще чорніший день буде.
А ото недавно збиралися ми з дідом обідати. Аж дивимось у вікно — якась іномарка зупинилася навпроти двору. І виходить з неї парубок, стрижений наголо. А за ним — ще троє, одягнуті не по-нашому, голови рушниками великими пообмотувані. І сунуть усі до хати. Найперше — стрижений, за ним ті смагляві чужинці. Ми аж роти пороззявляли. Що за мана?
Стрижений привітався по-нашому, а ті троє щось пробелькотіли.
— Це турецька делегація, — пояснює стрижений. — Вони цікавляться, як в Україні живуть селяни. Маєте все їм розказати, а я перекладач.
— Питайте, нам не шкода, — набрався духу мій дід.
Двоє з делегації пішли по кімнатах, розглядають там, як ми живемо. А третій, товстенький, щось белькоче. Стрижений перекладає:
— Чи багатий у вас колгосп? Чи добре люди заробляють?
Я хотіла сказати, що від колгоспу лишилися тільки роги і ноги, та мій старий, такий патріот, штрик мене під ребра:
— Цить, бабо, я відповідаю. Колгосп на висоті. Надої високі. Урожай — теж. Зарплата щомісяця.
— А пенсія у вас яка? — продовжує перекладати стрижений.
— Пенсія чудова. Ото одержу за цей місяць і пошлю бабу на курорт. А як повернеться — поїдемо до Європи, в туристах побуваємо, — хвалиться далі старий.
А я ледь не лусну.
— Ну, а як з крадіжками? Кажуть, що в Україні багато злодіїв, крадуть і у верхах, і в низах.
— Не вірте! — обурився мій патріот.— Ніхто ніде не краде. У нас і замків немає, нічого не пропаде!
Я мало не зомліла від такої мови. У нас уже кілька разів покрали і гусей, і індиків. По всьому селу крадуть. У кума Василя навіть кабана поцупили.
От розпитав турок про все з допомогою стриженого, а двоє інших вийшли з кімнати, де роздивлялися, як ми живемо. Попрощались. Пішли турки в машину, а перекладач затримався. Підходить до мене впритул і шепоче:
— Може, маєте макову соломку туркам на продаж?
— Не сію, бо все одно виріжуть, — бовкнула я.
І враз мене наче блискавка пронизала, а ноги задерев’яніли. Стою, як пень. Поки отямилася, та делегація зникла, тільки пилюка стовпом за нею.
— Ну, бабо, гордись! Вже й турки до нас навідалися! — весело каже чоловік.
— Сам ти турок!
Кинулася я у кімнату — і до шафи. Скринька на місці. Глянула я всередину — а там замість «зелених» і гривень папірець лежить. А на ньому великими буквами написано: «Туркам привіт від циганського барона».
Світлана РОМАЩУК.
с. Хорлупи
Ківерцівського району.
Telegram Channel