Витік радіації в Росії: «хмару» занесло аж в Італію - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.30 € 30.83
Витік радіації в Росії: «хмару» занесло аж в Італію

У районі села Аргаяш фон було перевищено в 986 разів, а в районі поселення Новогорний – у 440 разів.

Фото із сайту «24 канал».

Волинь-нова

Витік радіації в Росії: «хмару» занесло аж в Італію

Кремль, звісно, все заперечує

Російська влада успішно повторює шаблони поведінки керівництва СРСР, яке тижнями приховувало аварію на Чорнобильскій АЕС. Як і в 1986 році, радіоактивну хмару зафіксували в Європі, але в Кремлі заперечують свою причетність, інформує «Еспресо.TV».

Наприкінці вересня в районі російського виробничого об’єднання «Маяк», що в Челябінській області РФ, міг статися викид радіонуклиду рутенію-106 (Ru-106). Це підприємство належить «Росатому». «Маяк» займається виробництвом компонентів ядерної зброї, ізотопів, збереженням та регенерацією відпрацьованого ядерного палива.

«Маяк» займається виробництвом компонентів ядерної зброї, ізотопів, збереженням та регенерацією відпрацьованого ядерного палива.

Викид радіації через два місяці, 20 листопада, фактично визнав у своєму бюлетені Російський гідрометцентр, перерахувавши коли й де на території РФ фіксувалися збільшені рівні радіоактивного забруднення.

На початку жовтня про підвищений вміст в повітрі рутенію-106 в період із 29 вересня по 3 жовтня повідомило німецьке федеральне відомство по захисту від радіації. Тамтешні фахівці припустили, що джерело забруднення знаходиться на Південному Уралі.

На початку листопада про радіоактивну хмару заявив Французький інститут ядерної безпеки (IRSN). Як писала газета Le Figaro, в інституті уточнили, що радіоактивна хмара сформувалася між річкою Волгою та ланцюжком Уральських гір, в районі міста Перм.

Місце вирахували відстеживши траекторію руху повітряних мас. Відстань від Пермі до міста Озерськ, де розташовано ВО «Маяк» – приблизно 370 км. Не дуже багато, як для руху повітряних мас.

«Ростатом» тоді назвав безпідставними висновки про те, що джерелом радіації було його підприємство. А російські експерти доводили, що повітряні маси з Уралу не могли потрапити в Європу.

Російські експерти доводили, що повітряні маси з Уралу не могли потрапити в Європу.

Тепер же в бюлетені російських метеорологів сказано, що з 25 вересня по 1 жовтня перевищення рівня забрудненості фіксували всі пости, розташовані на Південному Уралі. Проте там стверджують, що норми забруднення перевищено не було. Але в таблиці, яку наводить відомство, забруднення лабораторних проб в низці населених пунктів характеризується як «екстремально високе» та «високе».

Зокрема, в районі села Аргаяш фон було перевищено в 986 разів, а в районі поселення Новогорний – у 440 разів. Обидва населених пункта знаходяться неподалік від «Маяка».

Росгідромет також повідомив, що в Татарстані радіоактивне забруднення зафіксували 26-27 вересня. У Волгограді та Ростові-на-Дону – 27-28 вересня. А вже з 29 вересня по 3 жовтня радіацію почали фіксувати всі європейські країни, починаючи з Італії та далі на північ.

З 29 вересня по 3 жовтня радіацію почали фіксувати всі європейські країни, починаючи з Італії та далі на північ.
З 29 вересня по 3 жовтня радіацію почали фіксувати всі європейські країни, починаючи з Італії та далі на північ.

 Звісно, масштаби забруднення не йдуть у жодне порівняння з Чорнобильською трагедією. Але факт лишається фактом – Росія подарувала Європі «дружню хмару» і довго брехала про свою непричетність до інциденту.

Що таке рутеній та звідки він взявся

Ізотоп рутенію-106 використовується переважно в медицині. Він випромінює бета-радіацію і має неглибоку проникність, тому його застосовують для лікування невеликих пухлин та очних меланом. Бета-випромінювання теоретично найменш шкідливе, бо його частинки добре затримуються одягом і вплив може бути лише якщо вони потраплять на шкіру. Але частинки, які потрапили, наприклад, на овочі, а потім в організм людини становлять чималу загрозу, бо здатні знищувати клітини та спричиняти рак.