Зерно у сховищах нерідко пошкоджується комірними шкідниками, кліщами, комахами та гризунами. Це призводить до великих втрат і псування його, погіршення якості борошна, зернофуражу, комбікормів...
Микола ДІДАЙ, головний агроном обласної державної станції захисту рослин
Зерно у сховищах нерідко пошкоджується комірними шкідниками, кліщами, комахами та гризунами. Це призводить до великих втрат і псування його, погіршення якості борошна, зернофуражу, комбікормів.
При сильному пошкодженні знижується схожість зерна. До того ж комірні шкідники забруднюють його. Хліб із такого зерна погано випікається, а сечокислі солі, потрапивши до шлунка людини, викликають захворювання. У сховищі кліщі і комахи живуть в зерні з підвищеною вологістю (15—18 відсотків і більше). Розмножуються шкідники найінтенсивніше, коли температура сягає 18—27 градусів. Якщо її знизити до десяти градусів, то розмноження припиняється, а при п’яти градусах комахи і кліщі завмирають. При температурі мінус 15 градусів і плюс 50 комірні шкідники гинуть. Зберегти врожай від них можна, якщо вдатися до таких заходів, як очищення, сушіння, прогрівання зерна, збирання комах, кліщів за допомогою пилососів. Ефективним способом боротьби є й охолодження і проморожування зерна у холодну пору року. При цьому слід знизити його температуру до мінус 5—10 градусів. За таких умов шкідники гинуть. Якщо склади ще не заповнені зерном, то слід зробити вологу дезинсекцію їх препаратами Актелік 500 ЕС, к.е. (0,5 г на квадратний метр), Арріво (0,8 г), Карате 050 ЕС, к.е. (0,4 г), Фастак, к.е. (0,2 г на квадратний метр). При появі шкідників під час зберігання зерна застосовують Фостоксин (2—6 таблетки на тонну зерна), Фостек 57-процентний (4—6 таблеток на тонну). Таблетки занурюють у бурт зерна, щільно накривають його брезентом або плівкою і витримують 10 діб, якщо температура зерна 5—10 градусів, сім діб — при 11—15 градусах, шість — при 16—20, п’ять — при 21—25 і чотири доби, коли температура вища 26 градусів. Знищують зерно у сховищі й миші та щурі. Підраховано, що лише за рік миша з’їдає 8 кілограмів його, а пацюк — 37. Для знищення гризунів треба застосовувати пастки, капкани. Як принаду можна використовувати хліб з тваринним або рослинним жиром, підсмажене сало, рибу. З хімічних засобів ефективні готові отруйні принади: Раптор-санітар, Ратиндан П-супер, Смерть щурам № 1. Принади розкладаються в місткостях з картону або поліетилену. Ефективними проти мишовидних гризунів є воскові брикети Шторм. Їх розкладають у ящики. Для мишей достатньо одного брикета, щурів — два на ящик. Кладуть їх у недоступних для птиці і тварин місцях на відстані два—три метри один від одного. Зазначу, що у вересні державна станція захисту рослин буде реалізовувати біологічний препарат Зерновий бактероденцит. Він безпечний для домашніх тварин і досить ефективний у боротьбі з гризунами.