Не тільки заборона на виїзд: як карають за несплату аліментів - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.31 € 33.04
Не тільки заборона на виїзд: як карають за несплату аліментів

Добровільна виплата аліментів нормується нотаріальною угодою між батьками, у якій прописані порядок та способи розрахунку.

Фото mykolaiv-rda.gov.ua.

Не тільки заборона на виїзд: як карають за несплату аліментів

Сьогодні детально розповідаємо про аліменти — оформлення, розмір виплат, покарання за несплату, реєстр боржників та багато іншого

Аліменти в 2020 році

Державна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, становить 889,5 грн на місяць для дітей віком до 6 років та 1109 грн на місяць для дітей віком від 6 до 18 років.

До уваги батьків, які мають сплачувати гроші своїм дітям: у 2020 році найменша сума на малечу віком до 6 років з 1 січня становить 889,5 гривні, з липня — 929,5 гривні та з грудня — 960,5 гривні. Для дітей від 6 до 18 років ця виплата буде збільшуватись від 1109 гривень у січні до 1159 гривень, починаючи з липня, і сягне 1197 гривень у грудні.

Мінімальна рекомендована сума аліментів на 2020 рік для малюків до 6 років: з січня — 1779 гривень; з липня — 1859; з грудня — 1921 гривня, а для дітей від 6 до 18 років відповідно — 2218 гривень, 2318 гривень та 2395 гривень.

Державна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, становить 889,5 грн на місяць для дітей віком до 6 років та 1109 грн на місяць для дітей віком від 6 до 18 років.

Найбільший розмір аліментів становить десять прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. У 2020 році максимальна сума на маля до 6 років буде зростати тричі: з 1 січня — 17790 гривень; з 1 липня — 18590 гривень; з 1 грудня — 19210 гривень.

Для підлітка від 6 до 18 років максимальний розмір аліментів у 2020 році становитиме: з 1 січня — 22180 гривень, з 1 липня — 23180 гривень; з 1 грудня — 23950 гривень.

Кількість боржників

Нагадаємо, що в 2018 році Верховна Рада ухвалила низку змін до законів щодо посилення відповідальності за несплату аліментів. Тоді ж у лютому з’явився Єдиний реєстр боржників, до якого одразу потрапило понад 86 тисяч батьків, які не сплатили коштів своїм дітям. За чотири місяці заповнення реєстру кількість боржників вже сягала понад 171 тисячу осіб. Протягом двох років горе–батьки почали розраховуватись з боргами і на початку 2020-го в реєстрі налічується 165 тисяч осіб.

Зазначимо, що упродовж 2019 ро­ку стягнуто аліментів на суму 6,5 млрд грн. І не тільки тому, що батьки раптом стали свідомими. За даними Державної прикордонної служби, в їх базі даних перебуває близько 120 тисяч українців, яким заборонено перетинати кордон через несплату коштів.

Обмежувальні заходи

До боржників, які не сплачують аліментів понад 4 місяці (за 3 місяці для батьків тяжкохворої дитини або дитини з інвалідністю), застосовуються обмежувальні заходи. Крім неможливості виїхати за кордон, забороняється керувати авто, крім випадків, коли керування ним є основним джерелом доходів боржника, або він використовує машину у зв’язку з інвалідністю чи в якості водія проходить військову службу.

Також не можна користуватися зброєю, полювати чи впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за кордон.

Штрафи

Якщо сума заборгованості зі сплати аліментів перевищує суму платежів за рік, розмір штрафу становить 20% від суми заборгованості, 2 роки — 30%, 3 роки — 50% боргу.

У ситуації, коли боржник не платить пів року, його можуть притягнути до соціальних робіт на користь місцевої громади — від 120 до 240 годин. Такий вид покарання може застосовуватися багаторазово, до погашення заборгованості. Не можна примушувати «відпрацьовувати» борг інвалідів І та ІІ груп, вагітних, жінок, старших за 55 років, та чоловіків віком від 60 років.

Кримінальна відповідальність

У законодавстві передбачено й більш суворе покарання, зокрема за злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей (приховування доходів, зміна місця проживання/роботи без повідомлення держвиконавця, які призвели до заборгованості, що перевищує суму платежів за 3 місяці).

За рішенням суду боржнику можуть призначити громадські роботи від 80 до 120 годин або арешт до 3 місяців. Передбачено також обмеження волі до 2 років.

За повторне правопорушення також загрожують громадські роботи від 120 до 240 годин або арешт від 3 до 6 місяців. Найсуворіше покарання — обмеження волі на строк від 2 до 3 років.

Коли припиняється виплата аліментів

За законодавством України виплати аліментів припиняються в разі повноліття дитини (18 років). Однак існує ряд випадків, коли період виплат може бути продовжений. Відповідно до положень статей 198 і 199 СКУ батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо вони непрацездатні за станом здоров’я і потребують матеріальної допомоги.

За законодавством України виплати аліментів припиняються в разі повноліття дитини (18 років). Однак існує ряд випадків, коли період виплат може бути продовжений.

До 23 років продовжується виплата аліментів, якщо дитина навчається у вищому навчальному закладі (форма навчання не впливає на право отримання аліментів). При цьому ключовим моментом для присудження батьківської фінансової підтримки для повнолітніх дітей є дохід у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

Правила оформлення аліментів

Добровільна виплата аліментів нормується нотаріальною угодою між батьками. У документі прописані порядок та способи розрахунку. Розірвати угоду можна лише через суд.

Для притягнення до примусової виплати слід звертатися до районного суду за місцем прописки того з батьків, з ким проживає дитина. Окрім позовної заяви, подаються: копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про розлучення, копія свідоцтв про народження спільних дітей, копія паспорта позивача з пропискою та позначкою про реєстрацію шлюбу, копія паспорта відповідача, довідка про доходи, довідка про місцеперебування відповідача.

За матеріалами видання «Слово і діло».