БОЛЮЧІ ПРОБЛЕМИ ПОЛІСЬКОЇ ЗОНИ - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.41 € 32.34

БОЛЮЧІ ПРОБЛЕМИ ПОЛІСЬКОЇ ЗОНИ

Жоден з поліських районів не здійснював інноваційної діяльності…

Позавчора у селі Пульмо Шацького району відбулась кущова нарада, в якій взяли участь голови райдержадміністрацій, сільські, селищні та міські голови шести поліських районів — Ратнівського, Камінь-Каширського, Маневицького, Любешівського, Старовижівського і Шацького.
Спочатку її учасники ознайомились з роботою соціально-культурних закладів Світязької та Пульмівської сільських рад. А на пленарному засіданні з детальним аналізом результатів господарювання за перше півріччя нинішнього року виступив голова облдержадміністрації Анатолій Француз. Він підкреслив, що в області продовжено тенденції нарощування темпів економічного зростання в основних галузях економіки. За звітний період промислової продукції реалізовано у півтора раза більше проти відповідного минулорічного показника. Очікується, що валовий збір зерна в області в цьому році зросте на вісімдесят — дев’яносто тисяч тонн, що дасть змогу повністю забезпечити область сортовим насінням і задовольнити потребу у продовольчому зерні.
Разом з тим вистачає й невирішених проблем. Жоден з цих поліських районів не здійснював інноваційної діяльності. Так само жоден не добився підвищення валового виробництва молока. На чверть знижено цей показник у Шацькому районі. Не набагато краща ситуація і в Камінь-Каширському, Маневицькому та Любешівському районах. Продовжує скорочуватися поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі корів. Найгірші справи у Камінь-Каширському, Шацькому та Маневицькому районах.
Слабо розвивається малий та середній бізнес. Особливо це стосується Ратнівського та Любешівського районів. А за рахунок цього сектора в області формується близько двадцяти відсотків бюджетних надходжень, створюються нові робочі місця. Непокоїть губернатора Волині й те, що із збитками спрацювали вісім районів. Серед них і Маневицький та Шацький. Зросла кількість збиткових підприємств і в Ратнівському районі. Ще надто низька заробітна плата у сільськогосподарській галузі. А заробіток селян у Камінь-Каширському районі не досягає й ста гривень.
Питанням номер один для обласної влади залишається погашення заборгованості з виплати заробітної плати. І хоч борг дещо скоротили, проте на кінець червня він ще становив 13,4 мільйона гривень. Непростою є ситуація і на ринку праці. Анатолій Француз висловив занепокоєння неповною зайнятістю працівників культосвітніх установ у сільських населених пунктах. У Маневицькому районі, наприклад, на неповних посадових окладах аж 74 відсотки працівників галузі, у Любешівському — 67. Болючі питання — дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, цільове та ефективне використання бюджетних коштів, державного та комунального майна. Що тут є багато проблем, свідчить хоча б такий факт. Працівники обласного КРУ із 470 перевірених установ та організацій області порушення виявили в кожному другому. Допущено втрат фінансових і матеріальних ресурсів на суму 2,5 мільйона гривень, в т.ч. на підприємствах комунальної власності — майже на один мільйон гривень.
Начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Василь Гром із задоволенням відзначив, що обласний бюджет за власними доходами за звітний період значно перевиконали, місцевий — аж майже на 20 відсотків. Бюджетне призначення перевиконали на 23,5 мільйона гривень. І значна частина цього приросту припадає саме на ці 6 поліських районів. Однак, як підкреслив він, у цих районах, за винятком Шацького, не виконали запланованих надходжень з податку на промисел, а в Камінь-Каширському, Любешівському, Маневицькому і Старовижівському — фіксованого сільськогосподарського податку. Ті ж любешівці та маневичани — ще й по місцевих зборах і податках.
Про недоліки у виконанні бюджетів сільських рад та про бюджетні резерви говорив у своєму виступі і перший заступник голови державної податкової адміністрації у Волинській області Юрій Коваль. Заступник голови облдержадміністрації Галина Якимчук зупинилася на проблемах і невідкладних завданнях агропромислового комплексу. А начальник відділу адміністративної служби УМВС у Волинській області Антон Цісарук вів мову про спільну роботу органів міліції, сільських і селищних рад по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.
Підбиваючи підсумки наради, голова обласної ради Василь Дмитрук відзначив, що індивідуальні господарства населення Волині за перше півріччя нинішнього року продали державі 43,1 тисячі тонн молока, що в 1,3 раза більше проти рівня минулого року. Однак у районах працюють по-різному. Не скрізь використовується такий “солідний” резерв для поповнення місцевих бюджетів, як отримання доходів за сприяння та організацію заготівлі молока від населення.
Василь Дмитрук торкнувся й земельних проблем. Зокрема, навів такі дані. На сьогодні в області з 234 тисяч тих, хто мав чи ще має сертифікати на право на земельний пай, 131 тисяча вже отримала державні акти на право приватної власності на землю, 70 тисяч — оформляють документи. Це 86 відсотків. Разом з тим, зазначив він, договори на використання цієї землі по області оформлено лише 56 відсотків. А по “шістці” поліських районів й того менше — від 16 до 33 відсотків. Отже, немає ніякого контролю за використанням землі. Загострив увагу учасників наради і на такому актуальному питанні, як створення можливостей для здобуття дітьми якісної дошкільної освіти. Якщо, наприклад, у Ратнівському районі 30 відсотків дітей сільської місцевості охоплені дошкільною освітою, то в Маневицькому — 6,5, а в Любешівському й того менше — всього-на-всього три відсотки.
Іван КАПІТУЛА.