Курси НБУ $ 41.71 € 47.31

ЄЖИ ГОФМАН ФІЛЬМ ПРО УКРАЇНУ ЗНІМАВ І В ЛУЦЬКУ

Не лише львів’яни, а й лучани можуть похвалитися, що вулиці їхнього міста стали знімальним майданчиком для знаменитого польського режисера Єжи Гофмана...

Не лише львів’яни, а й лучани можуть похвалитися, що вулиці їхнього міста стали знімальним майданчиком для знаменитого польського режисера Єжи Гофмана, який вирішив створити трисерійний документальний фільм про Україну.
Єжи Гофман — фігура знакова не лише у польському кінематографі. Хто із нас свого часу не втирав покрадьки непрохану сльозу при перегляді його мелодрами “Знахар”? А ще ж були “Пан Володиєвський” (1968 р.), який побив усі рекорди за популярністю й касовими зборами. У 1974 році — номінований на “Оскар” найтриваліший фільм “Потоп” (316 хвилин). А найдорожчий за всю історію польського кінематографа фільм “Огнем і мечем” вийшов на екрани у 1999-ому і мав неймовірний касовий успіх. За перші півроку тільки у Польщі його подивилися сім мільйонів глядачів. В Україні екранізація роману Сенкевича також викликала і величезний інтерес, і неоднозначні відгуки. З цього приводу Єжи Гофман в одному із інтерв’ю сказав:
— Наші націоналісти говорили мені, що “Огнем і мечем” — антипольський фільм. А націоналісти в Україні стверджували, що я зробив антиукраїнський фільм. Але величезна кількість людей і в Україні, й у Польщі сприйняли його як свій. Думаю, що можна створити фільм про драматичні стосунки між двома народами, який буде не розділяти ці народи, а об’єднувати. Я читав книгу дуже уважно і знайшов у ній те, що хотів знайти. Не міняючи при цьому Сенкевича.
72-літній живий класик польського кіно продовжує активно працювати, їздити на фестивалі, спілкуватися з глядачами. Його фільмом “Старовинна легенда” відкривався минулорічний фестиваль “Молодість” у Києві. Це екранізація роману Юзефа Ігнація Крашевського.
Щодо нинішнього задуму створити документальний фільм про Україну, то він також має міцне підгрунтя. По-перше, Єжи Гофман розпочинав свою кар’єру як режисер-документаліст і зняв майже три десятки стрічок саме у цій якості. По-друге, він любить і знає історію, про що засвідчують і його історичні фільми, й особисте зізнання: “Коли б я не став режисером, то став би істориком”. І по-третє, либонь, найвагоміше,— його особиста доля міцно переплетена з нашою історією.
— Усі мої предки були рабинами у Жовкві... А свою дружину, Валентину, режисер знайшов у Києві. Так що до України у нього — особливі сентименти. Не випадково один із варіантів робочої назви майбутнього фільму прозвучав так: “Україна — мій біль і любов”.
Народився Єжи Гофман 15 березня 1932 року в Кракові у родині лікаря. У 1940 році разом із родиною був вивезений у Сибір і повернувся в Польщу лише після Другої світової війни. У 1955 році закінчив у Москві ВДІК. Підтримує дружні стосунки із Богданом Ступкою, який знявся у фільмі “Огнем і мечем”.
Щодо нової роботи, то майбутній документальний фільм буде складатися із трьох серій по 45 хвилин. Перша охоплюватиме часовий відрізок від Київської Русі до Богдана Хмельницького. У другій глядачі побачать події, що відбулися від Переяславської ради до першої Ради уже ХХ століття. Третя познайомить із версією подій, які відбулися за останні 90 років. Винести картину на суд глядачів режисер планує у вересні наступного року. Зйомки будуть проводитися в Україні (Київ, Чернігів, Канів, Переяслав-Хмельницький, Дніпропетровськ, Херсон, Крим, Закарпаття), в Польщі (Варшава, Краків, Вроцлав), а також в архівах, музеях, бібліотеках США і Канади.
У Луцьку Єжи Гофмана і його знімальну групу цікавила чудотворна ікона Холмської Богоматері, древності Луцького замку та історичні портрети, які зберігаються у картинній галереї. Знаменитому режисерові дуже сподобався Музей Волинської ікони, про що він залишив запис у книзі відгуків. А всі, кому минулого суботнього дня доводилося спостерігати за роботою знімальної групи, до якої входять представники різних національностей, відзначали її злагодженість, оперативність, уміння раціонально використати кожну хвилину.
— Найголовніший результат майбутнього фільму — щоб люди в Україні, подивившись його, сказали з гордістю: я — українець! А за кордоном сказали так: Україна – чудесна країна, – вважає Єжи Гофман, який прекрасно володіє російською мовою, але добре розуміє й українську, що засвідчив у спілкуванні з музейними працівниками. Із Луцька знімальна група вирушила до Кам’янця-Подільського, де роботу над стрічкою буде продовжено.
Валентина ШТИНЬКО.
Telegram Channel