Курси НБУ $ 41.77 € 48.87
Історія Незламного: «Коли втратив ноги, перша думка була про те, чи зможу  ще станцювати з дружиною…»

Танець із дружиною Марією на «нових ногах».

Танець із дружиною Марією на «нових ногах».

Історія Незламного: «Коли втратив ноги, перша думка була про те, чи зможу ще станцювати з дружиною…»

Війна, гори і танці «азовця» Олександра Жавненка

Нещодавно соціальні мережі сколихнуло відео, де військовий з ампутаціями обох ніг уперше після поранення танцює зі своєю дружиною Марічкою. Це – Олександр Жавненко, задля збору коштів на протези для якого бігла на Токійському марафоні 13-річна Яна Степаненко, яка у 2022 році втратила обидві ноги внаслідок ракетного удару окупантів по вокзалу в Краматорську

У жовтні 2024-го він отримав тяжке поранення на фронті. Але, втративши ноги, не втратив оптимізму й жаги до життя. І надалі планує не лише танцювати, а й знову ходити у свої улюблені гори.

Олександр і досі лишається військовослужбовцем 12-ї бригади спеціального призначення НГУ «Азов». Його позивний – Чілога – це назва квітки едельвейс, що прижилася в деяких районах

Закарпаття, і данина любові до гір. 

Водив у гори ветеранів з ампутаціями і мріяв побачити едельвейс

– Я дуже любив ходити в гори, – пояснює Олександр. – Сподіваюся, в мене знову все вийде. Бо раніше, як тільки випадала нагода, ми з друзями збирались і їхали на три – чотири дні. Такий активний піший туризм, з наметом, зимою – в колибах. У нас, в Україні, едельвейсів у горах уже майже немає… Хоч зараз, коли менше ходять в гори і Мармароси закрили (прикордонна частина Мармароського заповідного масиву закрита для відвідування. – Ред.), можливо, трошки відродилися. І в мене була мрія – побачити едельвейс в Україні.

У мене була мрія – побачити едельвейс в Україні.

– Вдалося?

– Вдалося, – усміхається військовий.

До повномасштабного вторгнення він, як гід, долучався до проєкту Віталя Дячука «Горотерапія» від ГО Nomad live. У межах цього проєкту військовослужбовців і ветеранів з ампутаціями водили в гори, навчали навичок альпінізму. Деякі з них піднялися навіть на Казбек, що заввишки понад 5000 метрів. Іноді до коротких вилазок у гори долучалися професійні психотерапевти.

«Чілога» не виключає, що в майбутньому повернеться до цієї справи і в своєму новому статусі стане ще кращим провідником, адже зможе взаємодіяти за принципом «рівний – рівному». 

– Я багато років працював у туристичній галузі. Навчався за спеціальністю «туризм» і ще зі студентських часів пішов працювати. Це був міжнародний туризм, переважно групові подорожі. Був керівником групових екскурсійних турів у Європу, – розповідає Олександр.

А ще він з дитинства займався народними танцями, виступав у аматорському колективі. Це було захоплення, коло однодумців, де панувала дружня атмосфера. І саме на танцях він познайомився з Марічкою. 

Олександр Жавненко  із Яною Степаненко, яка бігла на Токійському марафоні, щоб зібрати кошти  на протези для нього.
Олександр Жавненко із Яною Степаненко, яка бігла на Токійському марафоні, щоб зібрати кошти на протези для нього.

 – Дружина в мене професійно займається танцями, має вищу освіту в хореографії. І зараз викладає для дітей, має свій дитячий колектив. Тож танці нас супроводжують усе життя. Тому одна з перших моїх думок після поранення була про те, чи зможемо ми ще колись разом танцювати? І все вийшло! – тішиться військовий. – Ми не готувалися якось спеціально, просто нам запропонували (мрію Олександра допоміг втілити центр «Незламні», де він проходив реабілітацію. – Ред.): давайте таке зробимо й знімемо? І ми вже там на місці щось імпровізували, згадували...
Снаряд прилетів на позицію в День захисника

Перед 2022-м  роком Олександр працював проєктним менеджером в IT-сфері. А коли почалося повномасштабне вторгнення росії, зрозумів, що до війська долучатися доведеться в будь-якому разі – треба захищати країну. Проте пішов не одразу:

– На той момент ми очікували народження дитини. Поки дружина була вагітна, я до війська не поспішав – хотів упевнитися, що все буде гаразд. Із першою вагітністю, на жаль, ми втратили дитину…

У вересні 2023 року народилася наша донечка. А вже в листопаді я пішов служити в Національну гвардію. Спочатку це був підрозділ, що мав бойові завдання на фронті, але в той період, коли я долучився, базувався у Львові. Тож я три – чотири місяці там прослужив і зрозумів, що це – не моє. Вирішив перевестися в «Азов». Там пройшов «азовський» вишкіл. І долучився до підрозділу, до якого хотів – на посаду оператора дронів.

Його позивний – «Чілога» – це назва квітки едельвейс, що прижилася в деяких районах Закарпаття, і данина любові до гір.
Його позивний – «Чілога» – це назва квітки едельвейс, що прижилася в деяких районах Закарпаття, і данина любові до гір.

Олександр згадує, як нетерпляче чекав першого бойового виїзду. І, поки опановував фах, заздрив хлопцям, які вже працювали по ворогу – тоді «Азов» не просто тримав оборону, а успішно контратакував і просувався в Серебрянському лісі.

– Саме там у мене й був перший виїзд, перше бойове завдання. Таке важко забути. Якраз перед тим, як ми заїжджали на позицію, околиці добряче обстріляли «Градами», все горіло, диміло. Як у фільмах, – усміхається Жавненко.

Через деякий час бригаду перевели на Торецький напрямок. Працювали і в самому Торецьку, і в околицях Нью-Йорка, де було дуже гаряче.

А 1 жовтня 2024 року, в День захисників і захисниць України, на їхню позицію прилетів снаряд. Імовірно, САУ 152-го калібру. Один військовий отримав контузію, двоє – тяжкі поранення. Одним із цих двох був Олександр. На щастя, тоді ще не було такого засилля FPV-дронів, тож машина евакуації примчала просто на позицію – за дві години.

«Я без ніг уже став на ноги, а побратим з ногами, досі не ходить»

Далі був ланцюжок переміщень: стабпункт; лікарня на межі Донеччини і Дніпропетровщини, де йому остаточно ампутували фактично відірвану снарядом праву ногу; евакуація в Дніпро; евакуація в

Луцьк; переїзд до Львова і подальше активне лікування. 

Ліву ногу, на жаль, також зберегти не вдалося: травма була надто серйозною.

– Стопа ще залишалася, але там була величезна дірка. Лікарі сказали, що нога буде нефункціональна, тому краще все ж таки робити ампутацію і нормальний протез, – згадує «Чілога». – Я погодився і не шкодую.

Увесь цей час, в усіх лікарнях і під час реабілітації, воїна підтримували дружина та маленька доня.

А от побратим, який отримав поранення того ж дня, що й він, досі лікується. Якщо Олександр став на ноги, хай і штучні, то другий військовий зберіг кінцівки, але перебуває в тяжчому стані:

– В нього теж дуже-дуже складне поранення, і теж у ноги. Він досі в лежачому стані, ці всі операції доволі складні і тривалі. Тож, можна сказати, що я вже два місяці як на ногах без своїх ніг, а він матиме власні ноги, але ще мінімум пів року чи й більше на них не стане. І таке буває…

Сам Олександр визнає, що хоч лікування й реабілітація здавалися тривалими, насправді він повернувся до активного життя доволі швидко: 

– На сьогодні я вже доволі впевнено користуюсь протезами. А отримав я їх близько чотирьох місяців тому. Було багато операцій, кілька реампутацій, спершу багато часу пішло на те, щоб побороти інфекцію. А вже коли все загоїлось, перейшов у реабілітаційну частину Unbroken («Незламні») й почав займатися з реабілітологами, готувати себе – тіло, ноги, та й ментально – до того, що буду на протезах. Провів там до трьох місяців, щоб повністю освоїти протези і стати на ноги.

Життя після поранення: головне – не втрачати можливостей

Увесь цей час, в усіх лікарнях і під час реабілітації, воїна підтримували дружина та маленька доня. Вони примчали в Дніпро одразу, наступного дня після поранення. Доньці тоді щойно виповнився один рік.

– Ми за два дні до поранення святкували її день народження, – розповідає військовий. – Мене з такої нагоди на один день відпустили до Львова. А коли повернувся в бригаду, вже під час першого виїзду дістав поранення.

Протези він отримав за державною програмою соціального захисту. Їх виготовили у майстерні Unbroken:

– Оскільки в мене ампутації нижче колін, то основне в протезі – це стопа. Вона четвертого, найвищого, рівня мобільності – для активного способу життя, коли багато ходиш. І мені якраз їх і запропонував Levitate (данська компанія. – Ред.). Спочатку було важко, але я багато займався і зараз цілком задоволений.

Реклама Google

Невдовзі в нього будуть ще й бігові протези – ті самі, задля збору коштів на які брала участь у марафоні в Токіо 13-річна Яна Степаненко, яка у 2022 році втратила обидві ноги внаслідок ракетного удару окупантів по вокзалу в Краматорську. Під час марафону їй вдалося зібрати близько половини, а згодом була зібрана й решта суми. Тож на момент нашої розмови з Олександром спортивні протези були вже на шляху до нього.

Жавненко визнає – важко щось порадити військовим, які отримали тяжке поранення, адже і люди, й травми індивідуальні. Та й не всім так щастить із підтримкою рідних… Однак він переконаний – можливостей для відновлення зараз не бракує. Головне – ними скористатися:

– Поки я лежав у лікарні й був на реабілітації, хтось постійно приходив з різними ініціативами, пропонував до чогось долучатися. Багато хто ці пропозиції ігнорує, і даремно. Зрозуміло, що інколи немає бажання, втома, щось болить. Але, на мою думку, треба це перебороти. Коли ти активно спілкуєшся в колі людей, що вже пройшли через подібний досвід і живуть активним життям, чимось займаються, повернулися до буденних турбот – це дуже надихає й допомагає. Наприклад, мені так допомогло те, що я долучився до парахокейної команди, де багато хлопців отримали свої травми вже давно і повернулися до звичайного життя.

… І хоч Олександр зараз у відпустці, адже досі проходить реабілітацію, він схиляється до повернення у стрій: 

– Зараз організовується окремий підрозділ реінтеграції військових, роботи з ветеранами. І мені пропонують долучитися, адже там цілком можна нести службу з моїми травмами. Поки що я ще не прийняв остаточного рішення, бо це все на стадії концепції. Але ж у бойовий підрозділ я навряд чи зможу повернутися… А хочу бути корисним і, чим можу, допомагати бригаді, корпусу та хлопцям, які мають поранення. Тож, якщо буде така можливість, спробую, – каже незламний Олександр Жавненко.

«>Відео танцю Олександра та Марії Жавненків:

Олена МАКСИМЕНКО, «Новинарня».

Читайте також: Оборонець Маріуполя Михайло Діанов, якого покалічили в полоні, одружився!

Telegram Channel