Диво-томати з Полісся - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.70 € 31.46
Диво-томати з Полісся

Волинь-нова

Диво-томати з Полісся

Житель Ратного Петро Чуйкевич уже більш як 30 років є справжнім майстром помідорних справ

Валентина БОРЗОВЕЦЬВін добре знає, як їх вирощувати, щоб не вразила фітофтора та інші хвороби, коли висаджувати, підживляти, аби мати хороший урожай. Чоловік навіть селекціонував власні помідори і дуже цим пишається — вони дають найвищий урожай. Адже є у Петра Григоровича і велетні, найбільший з яких заважив 1 кілограм 630 грамів! Для них робить спеціальні стільчики, аби плоди не відірвалися через вагу. Іноді з одного куща збирає 15-літрове відро томатів.Є у Петра Григоровича велетні, найбільший з яких заважив 1 кілограм 630 грамів!— Я давно вже зрозумів, що помідорам потрібне провітрювання, а оце нещодавно прочитав, що так радять чинити і спеціалісти. Головне — зробити дах якісно і без стінок. Каркас збиваю з дощок і накриваю плівкою, поверх якої натягую дріт. Дах парника знімається. Спочатку ставлю його на землю і виходить теплиця. Як тільки рослини підростають, піднімаю дах на спеціальні стовпчики. Таким чином помідори дихають і мають хорошу вентиляцію.
— Так захищаєте томати від дощу?
— До середини липня він їм не страшний. А от далі небезпечний – якщо день пішов на спад, опади можуть зашкодити. Небажано, аби вода потрапила на кущі.
— Петре Григоровичу, що, на вашу думку, головне при вирощуванні цієї культури?
— Здорове та якісне насіння. У крамниці його ніколи не купую. З магазинного насіння чомусь мало плодів. Завжди маю власне, яке збираю з найбільш врожайних кущів. Взимку насіння не можна зберігати в хаті, яка опалюється газом, тому тримаю його у коморі.
Раніше ратнівчанин мав багато сортів помідорів. Але згодом зрозумів, що садити поряд різні не варто, бо дають менший урожай, ще й змішуються при запиленні. У результаті виходить гібрид переважно гіршої якості.
На думку господаря, якщо ділянка не заражена, на тому самому місці можна вирощувати томати щороку. Але грядку пан Петро готує ще з осені. Як тільки зібрав останні плоди, негайно вириває бадилля та вивозить. Бо іноді плівка у парнику може порватися і дощ падатиме на нього. У результаті збудники хвороб потрапляють у ґрунт. Тоді вже зо три роки помідорів там не можна садити.
— Вони не люблять органічних добрив, садити їх потрібно на землі, де немає гною. В ямки додаю попіл із лушпинням цибулі, змішую його з землею і тоді висаджую розсаду. Коли вона набереться сили, поливаю коров’яком, настояним тиждень на воді, з розрахунку 1 кілограм коров’яку на 10 літрів рідини. А далі через 7 днів три рази поливаю чистою водою, потім — раз на два–три тижні. З поливом потрібно бути обережним – помідори не люблять, якщо з цим переборщити. Користуватись шлангами категорично не можна, воду треба лити тільки під стебло, решта землі має бути сухою.
— А коли найкраще пасинкувати?
— Раджу обрізати пасинки перед цвітінням або коли вже з’явилася одна—дві квіточки. Три нижніх пасинки варто залишати — хай ростуть, адже вони найбільш здорові.
— Що робити з листками, яких буває аж надто багато?
— Вони дають міцність стеблу, і помідори, переконався, ростуть більшими. Обрізаю листки тоді, коли плоди підросли, перед тим, як буріють.
— Стебла ваших томатів дуже високі. Коли і як їх підв’язуєте?
— Починаю ще до цвітіння. Кілочки маю різної величини. Відразу підв’язую до менших за розміром, бо ж дах, який ще не піднятий на всю висоту, не дає змоги підв’язувати до більших. А далі, коли піднімаю дах, закріплюю біля більших палиць, метрів до двох, які ставлю поряд із меншими, і підв’язую їх декілька разів.
— Чула, що помідори ви нічим не обробляєте. Це правда?
Ніколи. У мене вони завжди здорові. Одного разу лежали до весни, але були вже не смачні. Тримав для експерименту — коли ж почнуть гнити, пропадати. А вони все не псувалися.