Курси НБУ $ 41.55 € 46.75

ЧИ ВАРТО ПЕРЕЙМЕНОВУВАТИ ВУЛИЦЮ ТУХАЧЕВСЬКОГО?

Прочитавши статтю про те, що вулиці в Луцьку перейменують, хотів би поділитися й деякими власними думками з цього приводу...

Прочитавши статтю про те, що вулиці в Луцьку перейменують, хотів би поділитися й деякими власними думками з цього приводу

Микола КУЖЕЛЮК

Перейменування вулиць завжди лягало певним тягарем як на міський бюджет, так і на плечі простих громадян. Окрім того, вносило плутанину в адреси різних контор, фірм, організацій тощо. Та все ж це необхідно робити, бо якщо сьогодні цього не зробимо ми, то завтра це робитимуть інші і, можливо, не найкращим чином.
Декілька слів про маршала Тухачевського, вулицю якого хочуть перейменувати. Я не збираюся за нього заступатися, але хочу звернути увагу на певні історичні факти. Коли армія Тухачевського в 1920 році під Варшавою зазнала поразки, залишившись без підтримки інших армій, під натиском організованого польського натиску змушена була з великими втратами відступати. Внаслідок цього Західна Україна знову опинилася під польською окупацією. А це потім врятувало тисячі українців, волинян від Голодомору 1932-33 років і сталінських репресій 1937-39 років.
Тухачевський врахував помилки й надалі проявив себе мудрим військовим стратегом, у якому німецький генералітет вбачав велику небезпеку. Він ще у 1935 році казав, що майбутня війна - це буде «війна моторів», тож у радянських військах треба негайно створювати боєздатні авіаційні і танкові армії та корпуси. Однак тодішня сталінська верхівка до його пропозицій не прислухалася.
Існує версія, що «за допомогою» німецької контррозвідки, яка підкинула Сталіну компромат про зраду Тухачевського, його і стратили як ворога народу, разом із багатьма іншими талановитими генералами. Надалі армія, очолювана недолугими маршалами Ворошиловим і Будьонним, які переконували Сталіна, що кіннота - понад усе, була обезголовлена.
А якби до думки Тухачевського прислухались, можливо, й втрати серед українців у війні були б менші. Але ця ідея була зреалізована лише в 1943 році, коли німецькі війська вже винищили більше 10 мільйонів особового складу Червоної Армії. Лише тоді Сталін став активно формувати танкові та авіаційні армії, які в німців були сформовані ще до війни. Виходить, що вороги до ідей Тухачевського прислухались, а свої їх проігнорували.
То, можливо, вулицю Тухачевського варто було б залишити? Адже він сам став жертвою тоталітарного режиму.
Рожищенський район.
Telegram Channel