
Виростили 5 богатирів. а тепер мріють про... вінчання
Микола і Валентина Миронюки із села Княгининок Луцького району виростили найсильнішу дівчину країни. Крім важкоатлетки Надії, про досягнення якої на всеукраїнських та міжнародних змаганнях наша газета не раз розповідала, до цього виду спорту долучилися свого часу і її сестра Марія та три брати — Сашко, Андрій, Дмитро. А їхнім тренером був батько, якого в його починаннях завжди підтримувала кохана дружина
Катерина ЗУБЧУК
«ВАЛЯ МЕНЕ «ЗАГОВОРИЛА»
Вони обоє виросли на Поліссі. Микола родом із села Якушів Ратнівського району, а Валентина — із Довжиці, що на Маневиччині. І спеціальність будівельну вибрали. Хлопець здобув фах столяра у Ковельському профтехучилищі, а дівчина в Луцькому ПТУ № 2 вивчилася на маляра-штукатура. Звела ж їх доля в обласному центрі — працювали, правда, у різних підрозділах «Волиньпромбуду». У кінці 1970-х на початку 1980-х років розростався 33-й мікрорайон, і вони трудилися на спорудженні житлових будинків.
— Якось літнього дня, — пригадує жінка, — ми з дівчатами проходили плановий медогляд, а, звільнившись, вирішили позагоряти неподалік міської лікарні, біля Сапалаївки. І ось Микола, який ішов мимо, звернув увагу на нашу компанію, що розляглася на травичці рядочком. Заговорив. Тоді ми й познайомилися. І вже після цього, як ідемо на обід чи з обіду й зустрінемось (Микола працював в «Оздоббуді»), то він обов’язково якось зачепить — хоч камінчиком у мою сторону кине, пожартує.
Сам Микола Демидович сьогодні з приводу першої зустрічі з майбутньою дружиною (чому саме її вибрав, адже з нею були інші дівчата) каже:
— А вона маленька, зграбненька була. Я ж сам не високий. Коли б Валя мала зріст під 190, то ясно, що й не пробував би з нею заводити знайомство. А вже як зав’язалася у нас розмова, то Валя мене «заговорила».
Це був час, коли у Луцьку працювали кінотеатри «Промінь», «Комсомолець», «Зміна». Якраз там і відпочивали молоді люди. Ось і Микола запросив Валентину в кіно. Дівчина, що виявилась веселою щебетухою, остаточно, як жартує чоловік, його заговорила. Вже й освідчився хлопець і про сватання мова зайшла.
Якось приходять Миронюки з роботи, а вже й дверей у їхній кімнаті нема і все винесено. Вижили молоду пару.
— Перед заручинами, — розповідає жінка, — у Довжицю сестра Миколи зі своїм чоловіком приїжджала. Як то кажуть, у розвідку — щоб знати, де живе моя родина, звісно, як живе. А там і Микола із сватами прибув. А десь через місяць, 28 і 29 травня 1983 року, було наше весілля. Першого дня — у Довжиці, а другого — мої батьки зі своїми гостями приїхали в Якушів.
Валентина Андріївна, пригадуючи весілля, каже, що 20 літ мала, як виходила заміж за свого Миколу, на 5 літ старшого від неї. Тож бачила в чоловікові надійну опору. Дуже хотілося їй мати свою сім’ю ще, може, й через те, як сама міркує, що два роки мала, як залишилася без матері. Батько ще раз женився, сестра зведена народилася. І ця жінка, яку й не хочеться називати мачухою (чи, як на Маневиччині кажуть, мачохою), добре до неї ставилася. Але і її життя було недовгим — померла, коли Валя ходила у 8–й клас. Тож вимріювала дівчина свою сім’ю, своє гніздечко, де б уже сама стараннями й любов’ю творила затишок.
«ЗБУДУВАЛИ БАГАТЬОМ ЖИТЛО, А САМІ ЗАЛИШИЛИСЯ, ЯК ТОЙ ШВЕЦЬ БЕЗ ЧОБІТ»
Хоч, коли про сімейне гніздечко (де воно було?) ми почали говорити, то тут у подружжя спогад з гірким присмаком.
— Ви ж подивіться у «Вікіпедії», — каже Валентина Андріївна, — де народилася наша Надійка: у Довжиці Маневицького району. До батька я мусила вернутися, очікуючи її появу на світ, бо ми з Миколою були на той час, вважай, безхатченками.
— Хоч, — додає Микола Демидович, — я думав, що в нас проблем із житлом не буде. Валя жила в гуртожитку, що на вулиці Мачтета, я — на Захарова. Був навіть головою ради гуртожитку, і хоч моя кімната була на три місця, але жив там сам. Облаштував, як міг, — телевізора, холодильника купив. Оскільки на восьмому поверсі (а жив я на 5–му) почали давати житло сімейним парам, то собі так прикинув: женюсь, приведу Валю сюди. Я ж не подумав, що то ж треба у черзі стояти, добиватися житла, може, і знайомство заводити, а точніше — блат. Коротше, ми одружилися, і я Валю забрав до себе. Для більшого затишку і зручності (все-таки у нас сім’я) сервант купив, і хлопці занесли його у мою кімнату. Пригадую, чергова, комендант гуртожитку допомагали доставляти обнову — двері відкривали, щоб, бува, сервант не подряпався. Вони думали, що ця покупка — для когось на 8–й поверх, де сім’ї живуть. А потім, як з’ясувалося, що він «оселився» у моїй кімнаті, то почалася катавасія. Коли я з Валею з роботи приходив, то шеренга шикувалась і не пускала нас, а я спокійно брав дружину за руку і якось пробивався через цю живу стіну. Мені здавалося: яка різниця — я ж там все одно сам живу, то чому моя дружина не може бути зі мною?
Та якось приходять Миронюки з роботи, а вже й дверей у їхній кімнаті нема і все винесено. Вижили молоду пару. І хоч у міській прокуратурі, куди звернувся Микола Демидович, запевнили, що у нього є всі права на проживання в гуртожитку, де був постійно прописаний, все закінчилося, як кажуть, мильними бульбашками. Ось тоді й поїхала Валентина народжувати свою найстаршу доньку у рідне село. Тому-то так і сталося, що у березні 1984 року у Довжиці з’явилася на світ Надійка.
Микола Демидович, як сам сьогодні каже, після усіх перипетій, став слухнянішим, його поселили в гуртожитку, де й очікував, що, як було обіцяно, вони з Валентиною будуть врешті–решт мати кімнату.
В інтернет заходжу, цікавлюсь, що там, на передовій, чи й у другій лінії, і аж серце завмирає. А коли ще знав, що наш Андрій там, де бої, то воно могло й зупинитись.
— А одного дня, — розповідає чоловік, — мене викликає начальник і каже, що є місце у будівельній бригаді радгоспу у Маяках (тепер це Княгининок. — Авт.). Може поїдеш? А мені яка різниця — аби було де жити, бо ж що то за сім’я, коли я в Луцьку, а Валя з дочкою на Маневиччині?! Спочатку гуртожиток у Милушах нам дали, а за місяць квартиру запропонували в Маяках. І ми вхопилися за це житло, хоч знали, що поселяють нас у старому чеському будинку. Перебралися. Все-таки не на поверсі жити — свій двір є, сарайчик, тож можна якесь хазяйство тримати.
Довелося Миронюкам перебудовувати цю квартиру, капканами виловлювати щурів, які бігали без будь–якого остраху, незважаючи на людей. І оселилися вони тут, як виявилося, на все життя. Після Надійки народилася ще дочка Марія, сини Сашко, Андрій, Дмитро.
— Не просто починалося наше сімейне життя, — каже Валентина Андріївна. — Але Бог не дав нам пропасти. Правда, з будівельною професією я попрощалася відразу, як тільки дітки пішли (перші ж троє народились буквально одне за другим).
Відійшов від свого столярського фаху і Микола Демидович. Оскільки він займався важкою атлетикою, то вступив до Луцького педагогічного інституту на фізкультурний факультет і з 1989 року перейшов на тренерську роботу — займався з дітьми у Маяківській середній школі.
«Я БАЖАВ БАЧИТИ ДІТЕЙ МІЦНИМИ НЕ ЛИШЕ ФІЗИЧНО, А Й МОРАЛЬНО»
Найстарша дочка Надя мала років п’ять, як батько почав брати її з собою у зал. А згодом і молодших дітей зовсім малими приводив сюди. Спочатку Надійка, як пригадує чоловік, яка стане в майбутньому чемпіоном України, учасницею Олімпійських ігор, — просто гралася: брала лома і, дивлячись на хлопчаків, яких батько тренував, піднімала його. І коли на початку 90–х років важку атлетику узаконили як вид спорту для жінок, у Миколи Демидовича була вже підготовлена спортсменка для участі в обласних змаганнях. То і був перший щабель, з якого вона піднялася у великий спорт.
— Те, що я став тренером ще й із важкої атлетики, — говорить Микола Миронюк, — має свою історію. В юності у мене були проблеми із серцем. Тому-то я думав, що і в армію мене не візьмуть. Але коли все-таки призвали, і я служив у Ризі, то тоді й сталися кардинальні зміни. Треба віддати належне тій, радянській системі: оприділили мене у рід військ, де не було особливих фізичних навантажень. Я окремо займався, як визначив військовий лікар, — на турніку вправлявся, бігав. І як минуло півтора року, то цей же лікар сказав: «Ти цілком здоровий хлопець. Тільки не піднімай нічого важкого». А сталося все навпаки — я пішов після армії у секцію важкої атлетики, яка була при Луцькому Будинку офіцерів. А як женився, дітей діждався, то і їх прилучив до цього виду спорту. Зі свого досвіду зрозумів, що спорт — то велике діло. Я хотів бачити своїх синів і дочок міцними не тільки фізично, а й морально. Адже життя жорстоке і треба знати, що ти за себе постоїш. А для цього потрібні не лише міцні кулаки, а насамперед сила духу.
Правда, дбаючи про силу духу своїх дітей, подружжя Миронюків не знало, яке випробування чекає на їхню сім’ю. Бо й не думали, що українцям доведеться пережити непростий час — відстоювати незалежність та єдність своєї держави. У першу хвилю мобілізації, 9 квітня 2014-го, принесли повістку їхньому Андрієві. І більше року, з короткими перервами (коли приїжджав здавати сесію у Східноєвропейському університеті, чи проходив курс лікування) він був у зоні АТО.
— Тільки син знає, що йому довелося пережити, — каже Валентина Андріївна. — Андрій і зараз не дуже багатослівний, коли мова заходить про ті майже півтора року на війні. Але моя душа завжди чула, коли моїй дитині погано. І я молилася за нього і за таких солдатів, як він.
— В інтернет заходжу, цікавлюсь, що там, на передовій, чи й у другій лінії, — долучається до розмови Микола Демидович, — і аж серце завмирає. А коли ще знав, що наш Андрій там, де бої, то воно могло й зупинитись. У мене і сивини тоді більше додалося. Лягаєш спати і уявляєш, як то десь твій син в окопі, а ти в теплому ліжку. Ходиш, усміхаєшся, дітей тренуєш, а що на душі, то лише мені відомо…
Особливо болючою темою є для подружжя Миронюків те, що в перший рік неоголошеної війни, чи АТО, як її називають, треба було випровадити сина на службу та ще й одягнути його, подбати про елементарний побут. Як кажуть, Валентина Андріївна і Микола Демидович, хочеться їм вірити, що зараз солдати у кращих умовах. А тоді…
— Купували все, починаючи від жилета–розгрузки, кевларової, тобто куленепробивної каски, і закінчуючи казанками, сковорідкою, — розповідає жінка. — Дякувати Богу, нас підтримали і викладачі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, де вчився Андрій, і односельчани. І, до речі, до головного редактора «Волині–нової» зверталася за допомогою — не відмовив. Як то прикро було чути, що ті кевларові каски «полагаються» тільки військовим при чинах. А що, коли ти солдат, то вже треба йти на вірну смерть? Нам так хотілося дочекатися сина живим, здоровим, що ми не заспокоїлись, — купили таки куленепробивну каску. Чек зберігся — 2750 гривень довелося заплатити. А ще ж треба було і пилку «Дружба» передати, щоб могли хлопці дров напиляти, аби приготувати поїсти чи принаймні погрітися. Та що пилка?! Надя приціли купувала для Андрія, що вже, здається, зовсім не мало б бути турботою родини, яка провела в армію сина, брата.
…Коли ми зустрічалися з родиною Миронюків, Андрія вдома не застали. Він був на роботі — підробляє десь на будівництві, як сказала мати. Хоч, маючи диплом університету, міг би викладати фізкультуру у школі, але ж «усі місця зайняті». Бідкається Валентина Андріївна, що «не тим» повернувся Андрій додому із зони АТО: мовляв, зараз уже трохи спокійніший став, а зразу будь-що — зривався. І вона його розуміла, бо чула від сина, як по кусках тіла побратимів збирав. А як і він не підірвався, то сам Бог відає, адже були миті, коли смерть ходила зовсім поруч.
Випробування, пережите Миронюками, якоюсь мірою відбилося і на стосунках подружжя. Микола Демидович не каже, що освідчується своїй дружині щодня, бо це було б неправдою, але він своїми вчинками, своїм ставленням доводить їй, якою дорогою для нього є вона — мати їхніх п’яти дітей.
— Ось тільки ще треба нам повінчатися, — каже насамкінець Валентина Андріївна. — А то ж наші сини і дочки без церковного шлюбу батьків ніби незаконно народжені.
Через рік Миронюки відзначатимуть 35-річчя свого шлюбу. Це полотняне (коралове) весілля: старе полотно вже зносилося, як вважається, настав час дарувати нове, а червоні корали символізують здоров’я і довге сімейне життя. Справді багато літ прожито у парі — чом не нагода для таїнства вінчання.
Фото зроблене на родинному полі. Не було цього дня удома синів Андрія і Сашка, яких ви бачите на знімках справа, зате якраз приїхав з Іракського Курдистану чоловік Надії Свара.
У численних нагородах Надії є велика заслуга і її батька.
