
Як обігріти оселю і не піти з торбами?
Це запитання взимку непокоїть багатьох. Життя змушує рахувати гроші, розумно їх витрачати, зокрема й на опалення
Пригадую, навесні 2010 року мені треба було просмолити двері льоху, щоб не гнили. Дрібно нарубав смоли, поставив у відрі на газову плиту. Полум’я потужно горіло більш як півгодини, але вона розтопилась тільки до стану сметани. Почекав ще трохи — жодного результату. Тоді поставив відро на цеглини, розпалив під ними сухі соснові дрова, і за 15 хвилин смола стала рідка, як вода. Я був вражений такою тепловіддачею деревини.
Це і згадав, коли газ для виробничих підприємств став надзвичайно дорогим. Знайшов довідники з даними про теплоту згорання газу та різних порід дров і побачив, що 1000 м куб. природного газу за тепловіддачею прирівнюється до 3,4 м куб. сухих соснових дров чи до 2,3 м куб. дубових, або 2,7 — березових. Тобто 1 метр кубічний газу за теплотворністю відповідає 2,2 кілограма сухих дров.
1 метр кубічний газу за теплотворністю відповідає 2,2 кілограма сухих дров.
На 2011 рік опалення підприємств дровами було в 6–7 разів дешевшим, аніж газом, враховуючи доставку, порубку, складування, підвезення до котла. Свої розрахунки я дав керівникові організації, і вже незабаром підприємство перейшло з газового опалення на дров’яне, бо мало підключений твердопаливний котел і власний столярний цех, де можна було брати дрова. А потім виділили КамАЗ для заготівлі їх у лісі. І таким чином організація п’ять років рятувалася від банкрутства. Економія від такої заміни тільки в 2011-му становила 450 тисяч гривень. Звичайно, ціна газу 8,55 гривні за 1 м куб. «кусається», тому необхідно думати, як здешевити обігрівання житла. Що можна для цього зробити?
Необхідно замінити старі вікна на сучасні металопластикові з енергозберігаючим склом. У селах нерідко бачимо дерев’яні вікна, оббиті полі-
етиленовою плівкою. Потрібно утеплити стелю на горищі мінплитами, тирсою чи скловатою. Товщина — 24 сантиметри. Також слід обкласти зовнішні стіни 8–10-сантиметровими теплоізоляційними плитами. Невипадково ж колись робили загати з листя та соломи.
Власникам особняків, окрім газового котла, я радив би придбати ще й сучасний твердопаливний. Я у підвалі батьківського просторого будинку встановив піролізний (газогенераторний) котел.
Він виробляє (генерує) газ дров’яний і є дуже ефективним. Купив саморобний, але у досвідченого майстра, бо аналогічний імпортний уп’ятеро дорожчий. І коли
1 м куб. газу коштує 8,55 гривні, то рівноцінні за теплотворністю 2,2 кілограма дров — не більше 3 гривень. Можна і самому заготовляти паливо, буде ще дешевше, адже ліси, парки, сади «загачені» сухостоєм.
Це скорочений варіант статті, яку ми опублікували в іншій нашій газеті «Читанка для всіх» за 24 січня 2019 року. У ній ви зможете дізнатися ще багато порад. Тож запитуйте «Читанку для всіх» у вашої листоноші.
Андрій ВАВРИНЮК
