Курси НБУ $ 36.69 € 39.54
Укус кліща: на Волині зареєстровано два випадки небезпечної хвороби

Волинь-нова

Укус кліща: на Волині зареєстровано два випадки небезпечної хвороби

Восени ми любимо збирати гриби, відпочивати в лісі, але при цьому не завжди задумуємося, що там нас підстерігає небезпека. Наприклад, на Волині в Ратнівському районі цього року зареєстровано вже два випадки кліщового вірусного енцефаліту

Як повідомили у Волинському обласному лабораторному центрі, у серпні захворіла жителька села Заліси. Недугу в жінки спричинили численні укуси кліщів під час збору ягід у лісі. Через 10 днів потерпіла стала скаржитися на головний біль, запаморочення, діарею та підвищену температуру тіла до 38 градусів. Діагноз було підтверджено лабораторними дослідженнями, перебіг хвороби — середньої важкості, пацієнтку вдалося вилікувати.

Однак так щастить не всім. Адже кліщовий енцефаліт може призвести до інвалідності, а в окремих випадках навіть до смерті. Це гостре інфекційне вірусне захворювання вражає центральну нервову систему. Основним джерелом інфекції вважається іксодовий кліщ. Збудник захворювання — арбовірус, що живе в організмі комахи. Зараження відбувається в перші хвилини присмоктування паразита — вірус потрапляє в кров разом із його слиною. Інкубаційний період триває 7– 14 днів. За цей час збудник із потоком крові поширюється в організмі і починає розмножуватися.

Кліщовий енцефаліт — захворювання підступне, оскільки маскується під ГРВІ. Симптоми спочатку схожі. Підвищується температура тіла до 38–40°C, турбують загальна слабкість, швидка стомлюваність, сонливість, запаморочення, лихоманка, нудота і блювота. На пізніх стадіях — біль в м’язах, оніміння шкіри шиї і обличчя.

Проблеми починаються, коли вірус долає гематоенцефалічний бар’єр і потрапляє в мозок. Тоді до лихоманки додаються неврологічні прояви недуги. При ураженні клітин головного мозку пацієнт страждає від порушення рухових функцій і розладу пам’яті. Без своєчасного лікування людина може залишитися інвалідом або й померти.

Протягом останніх п’яти років в області зафіксовано 15 випадків кліщового вірусного енцефаліту (майже 75% від усіх зареєстрованих в Україні).

До речі, на Волині захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт також траплялися у Камінь–Каширському та Ківерцівському районах. Протягом останніх п’яти років в області зафіксовано 15 випадків кліщового вірусного енцефаліту (майже 75% від усіх зареєстрованих в Україні). За останні  2 роки його діагностували у 7 волинян.

Лікарі — епідеміологи та біологи лабораторії особливо небезпечних інфекцій проводять моніторинг розповсюдження кліщів та дослідження цих комах. Щорічно збирають та перевіряють їх від 6 до 8 тисяч, з них близько 3% — з позитивними знахідками. Окрім цього, щорічно досліджується до 300 паразитів, знятих з людей. У 35–40% з них виявляють збудник бореліозу, ще одного захворювання, яке поширюють кліщі.

Тому епідеміологи рекомендують кожні 10 хвилин в лісі оглядати себе, особливо якщо ви пройшли через чагарники, кущі, та обов’язково перевіряти відкриті ділянки тіла. Виявивши паразита, звертайтеся до медиків.

Марія КАЩУК.


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.

Telegram Channel