Курси НБУ $ 41.44 € 46.91
СІМ’Я ― ЕЛІКСИР ДОВГОЛІТТЯ

Волинь-нова

СІМ’Я ― ЕЛІКСИР ДОВГОЛІТТЯ

Якщо це правда, то чому так багато розлучень?..

Якщо це правда, то чому так багато розлучень?

Зважаючи на те, що сім’ю вважають своєрідним еліксиром довголіття, здавалося б, її треба берегти. На жаль, не виходить. Але стає зрозуміло, чому кожна десята жінка з розлучених пар, «зализавши рани», впродовж двох-трьох років знову виходить заміж. З приводу цього наша розмова із психологом обласного центру планування сім’ї Людмилою Переходько

Катерина ЗУБЧУК


ПІСЛЯ ВЕСІЛЛЯ НАСТАЮТЬ БУДНІ
― Людмило Василівно, чимало подружніх пар розлучаються, не встигаючи відсвяткувати трояндове весілля, тобто десятиріччя шлюбу. А то й значно раніше ― на другому–третьому році подружнього життя. Чому так?

― Не всі замислюються над тим, що створити сім’ю ― це дуже відповідально. Її треба планувати, про неї треба дбати, щоб, як казав Володимир Маяковський, сімейний човен не розбився об побут. А якщо цього нема, маємо кризу вже через три роки подружнього життя, а то й швидше. Бо з’ясувалось, що він і вона ― занадто різні, тому не змогли пристосуватися одне до одного. Часто молоді люди у кращому випадку мають для прикладу модель сім’ї своїх батьків. А якщо вона їм не підійшла? Якщо подружжя не вміє елементарно спілкуватися? Тоді воно шукає винних у сімейних проблемах, замість сісти й обговорити їх, знайти вихід. З досвіду роботи із подружніми парами якраз можна зробити висновок, що вони мало спілкуються, мало довіряють одне одному. І це дуже часто є причиною руйнування шлюбу.
― Тут, напевно, вина й батьків, які, маючи синів і дочок, не навчили їх, як будувати сімейне життя. Принаймні своїм прикладом не зробили цього…
— У мене таке враження, що мами, зокрема, найбільше переживають, щоб синів і дочок не ображали їхні половинки. Вони вчать дітей, як захистити себе, як доводити, хто глава в сім’ї, не поступатися принципами.
― З цього приводу пригадується така традиція: коли молоді одружуються, то він і вона стараються першими стати на рушничок, який їм стелять під час урочистості…
— Це, звичайно, традиція, повір’я. І не більше. До того ж вона сьогодні не дуже відповідає суті сучасної сім’ї, що якоюсь мірою є партнерською. Це не означає, що у такій сім’ї ― вседозволеність. Але в ній має бути високий ступінь довіри. Поясню, що маю на увазі. Нині жінки займаються бізнесом, роблять службову кар’єру, бувають у відрядженнях. В цій ситуації важливо, щоб у сім’ї була взаємозамінність ― кожен із подружжя може і їсти приготувати, і дітей доглянути, і будь–яку хатню роботу виконати. Якщо з приводу цього буде домовленість, то й конфлікти не виникатимуть.
― Тобто сьогодні жінка не є суто хранителькою домашнього вогнища, а чоловік добувачем?
— Я б так не сказала, бо саме жінка створює тепло домашньої атмосфери. А ця домашня атмосфера залежить від того, як дружина ставиться до чоловіка, наскільки любить своїх дітей і дорожить ними, дбає про їхній не лише фізичний, а й духовний розвиток. Тобто все одно вона залишається хранителькою у сім’ї. Хоча хотілося б, щоб і представники сильної статі не відсторонювались, не виправдовувались тим, що дбають про матеріальний добробут. Та й сьогодні не завжди чоловіки більше заробляють… Ще невідомо, хто добувач.
― І найперші причини розлучень які?
— Дуже часто на судових засіданнях люди, які розлучаються, кажуть: «Не зійшлися характерами». Але за цим ― дуже багато. І насамперед ― насильство у сім’ї. Я говорю не тільки про фізичне насильство, коли є явний кривдник і жертва. Маю на увазі насильство емоційне, психологічне, коли людина (а це у 90 відсотках жінки) зазнає приниження, не відчуває любові, турботи.
― Вам, мабуть, доводилось працювати з людьми, які ще не розлучились, але вже на грані цього…
— Звичайно…
― Що вони хочуть почути від психолога?
— Якщо чесно, то підтвердження своєї правоти. І того, що до їхніх переконань друга половина має прислухатись. І коли починаєш працювати з обома ― і чоловіком, і жінкою, бачиш, що проблема у сім’ї набагато складніша. Або навпаки: проблема така дрібна, що гріх через неї руйнувати сім’ю. Про це й говориш із людьми. Звичайно, якщо бачиш, що у них збереглись почуття, що є бажання жити разом, що обоє готові йти на компроміс.
― Розлучення завжди болісне. Чи, може, нині, коли жінки такі емансиповані і дають собі раду, то й легше його переживають? Що скажете з цього приводу?
Морально це завжди важко, коли руйнується шлюб, хай якими емансипованими будуть жінки і самодостатніми (чи самовпевненими) чоловіки. Тим більше, якщо шлюб тривалий і в сім’ї є діти. Можливо, не кожен показує свої переживання, але вони є. Особливо болісна ситуація, коли під час розлучення діти стають яблуком розбрату ― чоловік хоче, щоб син чи дочка залишились із ним, а мама переконана, що вони мають бути тільки з нею. Тому розлучення не завжди мирне. Доходить до того, що дітей викрадають, налаштовують негативно стосовно тата чи мами. І в результаті травмують їх.

В ОДНУ РІЧКУ МОЖНА УВІЙТИ ДВІЧІ
― Але хай яким болісним було розлучення, це не означає, що люди, в яких не склався перший шлюб, не думають про повторний. Ви, з огляду на свій досвід, як бачите це? Хто охочіше ― чоловіки чи жінки ― одружуються вдруге?

― Це вже залежить від того, з яких причин сталось розлучення. Одна ситуація, якщо в сім’ї було насильство і люди дуже важко розлучались, бо кривдник, а це переважно чоловік, тяжко відпускає свою жертву. Він старається утримати дружину або після розлучення дуже швидко одружитися вдруге. Бо, власне кажучи, натура в чоловіка–кривдника така, що мусить мати поряд людину, яка йому прислуговувала б, яку міг би принижувати, а вона мовчала б, як риба. І в наступному шлюбі повториться досвід першого, якщо цей кривдник не пройде корекційної програми, не змінить своєї поведінки. Тобто йому потрібно навчитися спілкуватися, навчитися розв’язувати проблеми не за принципом «Я так сказав, і так має бути». І жінці з такої сім’ї після розлучення потрібне спілкування з психологом. Бо інакше вона не знатиме, як створити другу сім’ю, чи треба її створювати взагалі.
― Вона буде боятись, як кажуть, наступити на ті ж граблі?
— Саме так. Скривджені в першому шлюбі жінки часто вирішують жити тільки для своїх дітей. І це неправильно. Бо діти ніколи не оцінять такої самопожертви. Навпаки, вони хочуть, щоб їхня мама була щаслива. І коли вона відмовляється від повторного заміжжя, мотивуючи це тим, що для неї головне, аби син чи дочка були щасливі, то вони почувають себе винними. У такій ситуації зазвичай кажу жінці, що вона має право прийняти рішення не виходити заміж, але якщо це не через дітей. Краще, коли жінка навчиться не бути жертвою у сім’ї, вийде заміж і почуватиметься щасливою. Якщо це станеться, то й дітям буде тепло і затишно. Бо що доброго, коли мама тільки те і робить, що оплакує свою долю, постійно в депресії й чекає, щоб їй поспівчували, пошкодували її?
А у разі, коли хтось із подружжя йде з життя?
— У цій ситуації найважче створити сім’ю. Особливо якщо були почуття, якщо шлюб був міцний. Бо людина завжди порівнюватиме свою другу потенційну половину з першим чоловіком чи жінкою. Тут дуже важлива думка рідних, зокрема дітей, які скажуть, що життя має продовжуватися.
― На превеликий жаль, якраз діти бувають проти того, щоб батько одружувався вдруге, чи мама виходила заміж…
— Так, сини й дочки можуть у такому випадку з докором нагадувати: «А як же мама?», «Ти що, забула тата?». А якщо говорити відверто, найчастіше небажання повторного шлюбу з боку дітей пов’язане з матеріальним. Діти переживають, кому дістанеться хата чи якесь інше майно, чи не зазіхатиме на нього, наприклад, друга батькова дружина. І, в принципі, у нас є багато самотніх людей, яким на старості важко і які шкодують, що, овдовівши, не створили сім’ї.
― А як щодо думки, що у повторному шлюбі жінка чи чоловік обирають партнера якоюсь мірою схожого на попереднього?
— Не завжди. Якщо були справжні почуття, але так сталося, що сім’я з якихось причин зруйнувалася, то жінка шукатиме чоловіка, схожого на першого, і чоловік за таким самим принципом вибиратиме собі супутницю. Це стосується якраз людей, які овдовіли. А якщо розлучення було болісним і непростим, з численними образами та скандалами, то ясно, що вже інший погляд: «Не дай Господи зустріти знову такого…».
― А як швидко після розлучення люди створюють другу сім’ю?
— Іноді дуже швидко. Але це здебільшого тоді, коли вже був, як кажуть, запасний аеродром. Хтось ще жив у сім’ї, але мав іншу любов, тож після розлучення тільки змінив місце проживання. Залишившись самотньою, жінка зазвичай чує від рідних і друзів: «А ти що, гірша?». І теж старається якнайшвидше вийти заміж. Це якраз помилка. Бо не можна на зло комусь створювати сім’ю. Найправильніше в ситуації, коли тебе покинув чоловік, почати самореалізовуватись, зайнятися вихованням дітей, подорожувати. Одне слово, надолужувати те, чого досі не зробила. І тільки з часом, заспокоївшись, коли вже не буде агресивного чи депресивного відчуття, можна подумати і про другу сім’ю.
― І звичайно, розібратися в причинах невдалого першого шлюбу, а вже потім думати про другий…
— Оцінити ситуацію треба обов’язково. У будь-якому разі в розлученні обоє з подружжя винні ― десь не поступилися одне одному, перестали розуміти, не навчилися спілкуватись. Тут якраз на допомогу мають прийти спеціалісти, які навчать сімейної дипломатії. Навчать, як не шукати винного у проблемі, а спробувати вирішити її.
― Може, тому, що після розлучення справді вдається побачити свої помилки, повторний шлюб, як доводиться чути, буває міцнішим?
— Так, коли людина зрозуміла, що важливо для шлюбу, і вже знає, як вибудовувати стосунки, щоб вони були тепліші. І до речі, буває, що, розлучившись, через багато років чоловік та жінка знову сходяться.
― Ви такі приклади знаєте?
— Звичайно. Я знаю людей, які вже мали інші сім’ї, а років через п’ятнадцять зійшлися. Власне кажучи, це сталося тому, що вони зрозуміли свої помилки ― стали терпимішими, навчилися йти на компроміс, приймати людину такою, яка вона є, не прагнучи змінити її. Якби ці знання були в першому шлюбі, то й він не розпався б. 
Telegram Channel