Курси НБУ $ 41.44 € 46.91
ВІТЕР НЕСЕ НА РІДНУ ЗЕМЛЮ І МОЛИТВИ, І СМУТОК, І ЛЮБОВ…

Волинь-нова

ВІТЕР НЕСЕ НА РІДНУ ЗЕМЛЮ І МОЛИТВИ, І СМУТОК, І ЛЮБОВ…

— Кет, чому ти ходиш до цього дерева? — запитав якось Катерину Генрі. — Там добре місце для молитви, — відповіла. Старезне дерево росло на краю ферми Генрі. Обтріпане вітрами, з трохи сухим гілляччям, воно нагадувало жінці її долю…

— Кет, чому ти ходиш до цього дерева? — запитав якось Катерину Генрі.
— Там добре місце для молитви, — відповіла.
Старезне дерево росло на краю ферми Генрі. Обтріпане вітрами, з трохи сухим гілляччям, воно нагадувало жінці її долю.
— Господи, благослови землю мою святу, дітей і онуків моїх, — починала Катерина свою молитву. — І прости їх…


Ольга ЧОРНА

Генрі знімав свого ковбойського капелюха, коли Катерина молилася. Він поважав Кет і її молитву на незрозумілій йому слов’янській мові.
…Катерина збиралася додому, в Україну. Довгі п’ятнадцять років працювала у далекій Америці. Шанувала гроші не для себе — для дітей, а пізніше й для онуків. Рахувала: за квиток додому можна купити для сина і доньки стільки всього… І відкладала побачення з Батьківщиною на потім.
Коли діти вивчилися, одружилися, купили квартири, народили внуків, вирішила: пора повертатися додому. До свого однокімнатного помешкання у «хрущовці». Зробить ремонт після квартирантів, купить нові меблі…
«Я повертаюся», — сказала Катерина під час розмови з донькою Галею. «Мамо, ви жартуєте? Тут такі ціни жахливі! Життя — дороге. У вас же внуки! Хто їм допоможе? — заламувала руки Галя. — Ромків малий часто слабує. Ліки…». «Галю, твій брат має гарну роботу, його дружина також. І я допомагала», — виправдовувалася Катерина. «Ой, мамо, ті гроші, як пісок. Та й хату ми здали квартирантам на три роки. Не виганяти ж тепер на вулицю. І копійка якась капає. Побудьте ще півтора року в Америці, поки є квартиранти. Ще трохи грошей заробите», — переконувала донька. «Попередь ще раз квартирантів: півтора року і ні дня більше! — відрізала Катерина. — І вчіться з Ромком жити за власні кошти». «Мамо, що з вами? Ви…».
Катерина більше не хотіла слухати Галину. Вона зрозуміла: ні доньці, ні синові не потрібна. І це так неймовірно боліло! Пекло!
— І що тепер робити? — запитувала себе жінка. — З роботи пішла. Через тиждень наймане помешкання маю залишити. А квиток додому? Треба зателефонувати Дороті й попередити, що до аеропорту мене везти не потрібно. «Господи! Чому?» — закричала душа.
Коли Катерина овдовіла, Галя і Ромчик ще малими були. Важко доводилось. Надя, старша сестра, давала зі своїх дітей одяганки, батьки підсобляли харчами. А потім… Катерина не йняла віри — виграла «зелену карту». На сімейній раді вирішили: діти залишаться вдома. Ромко ось-ось десятирічку закінчить, Галя — дев’ятий клас. Вчитимуться в українських вузах. Родичі опікуватимуться дітьми. До Америки Катерина поїде сама. Попрацює, допоможе дітям вивчитися, а далі буде видно…
— Дороті, я не лечу додому! Я там нікому не потрібна! Я мушу тут залишитися ще на деякий час! Дороті, я не можу так жити! — ридала у слухавку Катерина своїй американській подрузі.
Дороті — не з тих американок, які люблять сентименти. Але до Катерини ставилась по-особливому. Їй було шкода українки, яка щороку святкує без своєї родини Дні подяки, Різдво. Яка довго не бачила своїх дітей. Не була на похороні батьків. Яка зароблені гроші посилає дорослим доньці й синові. Останнє взагалі заганяло Дороті в ступор. Їй годі було уявити, що американська жінка може податися на край світу, аби все життя працювати на своїх дорослих дітей, а потім і на внуків.
— Кет, — якось сказала Дороті, — або ти не маєш серця, або воно в тебе дуже велике і неймовірно добре.
Дороті зрозуміла: справи у її подруги кепські.
— Кет, я скоро приїду. Не хвилюйся, будь ласка.
Коли Дороті переступила поріг, Катерина знову зайшлася плачем:
— Дороті, я не потрібна своїм дітям. Як жити з цим? Пробач, це мої проблеми.
— Пам’ятаєш, Кет, коли ти мене запросила до своєї церкви, я сказала: «Які гарні картини!» А ти відповіла: «Це — не картини, це — ікони, це — живий Бог. Він завжди і всім допомагає». Ти купила і подарувала мені маленьку іконку. Я не вірила в Бога. Але в твоїй церкві було так гарно, так спокійно. Мені захотілося молитися. Але я не вміла. Ти сказала: «Дороті, просто розмовляй з Богом. Розповідай йому, що хочеш, запитуй. Це й буде твоя молитва». Я не знаю жодної молитви. Я інколи просто розмовляю з Богом, як ти мене вчила. Я вірю: твій Бог мене чує. А ти ж віриш у Нього більше, ніж я. Ти завжди вірила. Кет, все буде добре. Ти ж віриш?».
— Люба Дороті, дякую…
— Кет, а зараз поїдемо до мене. Щось придумаємо. На роботу ти зможеш повернутися. Ах, ми запізнюємось. Має приїхати Генрі. Не хочу змушувати його чекати.
Генрі — вдівець, фермер. Його дружина померла під час пологів. Так і залишився жити сам. Генрі давно товаришував із сім’єю Дороті. Родина Генрі й чоловіка Дороті — Джека — походила зі Скандинавії. Це й здружило їхні сім’ї.
Дороті якось сказала:
— Кет, ти подобаєшся Генрі. Але він так давно втратив дружину, що вже, здається, звик до самотності.
— Дороті, я не приїхала в Америку шукати чоловіка. Я приїхала працювати.
— У твоїй країні всі жінки відмовляються від особистого життя?
— Я щаслива…
— Кет, я інколи тебе зовсім не можу зрозуміти! Але якщо Генрі…
Джек, Дороті й Генрі міркували, яким чином допомогти Катерині.
— Кет, чи можу я тобі запропонувати… заручитися? І ти зможеш жити у моєму будинку у статусі нареченої, — раптом ошелешив усіх Генрі.
— Я не збираюся заміж, Генрі.
— Ми можемо бути заручені довго… скільки захочеш…
— Кет, — аж підстрибнула майже шістдесятирічна Дороті. — Кет, люба, подумай…
Генрі то знімав, то одягав свого ковбойського капелюха. Хвилювався.
— Генрі, — мовила збентежена Катерина, — я не знаю. Ми справді можемо бути заручені довго?
…Генрі подобається український борщ, який він називає «рожевим супом». І смачне м’ясо, яке Кет чомусь називає «заєць». Й інші страви, назви яких Генрі ніяк не може запам’ятати. І море квітів біля будинку. І те, що вперше за довгі роки запросив до себе гостей на День подяки. Дороті з Джеком не могли нахвалити страви, приготовлені Кет. А неймовірний смак тієї індички він пам’ятатиме завжди… Але найбільше йому подобається Кет — близька й далека водночас. І він сумує від однієї лише думки, що ця фантастична жінка може полетіти до своєї далекої країни і більше не повернутися.
А Катерина поспішає до старого дерева. І коли вітер жене хмари на схід, вона посилає з ними молитви на рідну землю. І смуток, і любов…
Telegram Channel