Курси НБУ $ 41.51 € 46.99

КОЛИ КРАЩЕ НАРОДЖУВАТИ

Деякі вчені-медики вважають 34 роки ідеальним віком для народження першої дитини...

Катерина ЗУБЧУК

На одному із сайтів в Інтернеті з’явилась інформація про те, в скільки літ жінці найкраще стати матір’ю. Деякі вчені-медики вважають 34 роки ідеальним віком для народження першої дитини.

Професор Джон Міровскі з Техаського університету (США), вивчивши медичні дані 2200 жінок, що «відстрочували» створення сім’ї і народження первістка, прийшов до висновку: саме до цього віку досягається оптимальний баланс між здоров’ям жінки і її матеріальним добробутом. Основні проблеми, на його думку, з жіночим здоров’ям починають зменшуватися з 22 років, і до 34 літ їх стає найменше, а з 35 років починається зворотний процес. Міровскі у зв’язку з цим зазначає: «У будь-якому віці жінка, яка народила первістка в 34 роки, буде на 14 літ молодшою за станом здоров’я, ніж та, що вперше стала матір’ю у вісімнадцять літ».
Відбувається це тому, що з віком жінка ставиться до свого здоров’я відповідальніше, поводиться вже не так ризиковано, як у двадцять років, і має, як правило, постійного статевого партнера.
А ось Сесілія Пайпер з Оксфордського університету наголошує, що здатність до дітонародження жінки з тридцятип’ятирічного віку починає зменшуватись, відповідно можуть бути проблеми із заплідненням.
Як читач звернув увагу, йдеться про стан здоров’я жінки і про те, як він змінюється з віком. Ми ж вирішили подивитись на цю проблему — коли ж краще народжувати? — трохи з іншої точки зору. А саме: які ж діти з’являються на світ, залежно від віку матері? Таку інформацію нам надала Тетяна Виговська — координатор українсько-американської програми запобігання вродженим вадам розвитку, яка реалізується в обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні.
— Не тільки з досвіду і практики, а на основі унікальних досліджень, — розповіла Тетяна Володимирівна, — які проводяться на Волині і в Рівненській області з 1 січня 2000 року, вже можна зробити висновки. Комп’ютерний реєстр новонароджених — основа достовірних досліджень на великій кількості персоніфікованих даних. Наприклад, повторюється постулат: «Жінки старшого віку частіше народжують дітей з важкими патологіями». Але для того, щоб прорахувати чи це дійсно так, треба зробити порівняння серед жінок з однакової соціально-економічної групи, серед представниць молодшого і старшого віку. Ми це зробили, і комп’ютер видав дані, який же вік найкращий для народження здорових дітей.
Зокрема, ми в основу дослідження взяли універсальний показник — вагу тіла дитини при народженні. Доношена, здорова дитина важить 3300—3500 грамів. Якщо ж дитина недоношена і важить менше 2500 грамів, то це вже насторожує. Адже дефіцит маси свідчить і про функціональні порушення — маленька печінка, мозок, серце... Тобто, дитина розвивається не так, як треба. Одинадцять тисяч жінок, які народжують щороку у Волинській області, ми розділили за віком з інтервалом п’ять літ і подивились, яка з цих категорій народжує більше недоношених дітей. Комп’ютер показав, що найбільше недоношених (підозрілих) дітей народжується у жінок, яким 15—19, а також 35—39 років. Найменше — у 25—29-річних. Природа знає своє: дуже рано народжувати погано і пізно — так само.
Тетяна Виговська прокоментувала ще й інші дані, які одержано в ході реалізації українсько-американської програми. Йдеться про результати досліджень, на основі яких можна зробити висновок, через який інтервал краще народжувати. Отже, небажаним є інтервал між народженням дітей до року (організм жінки не встигає відпочити після такого серйозного навантаження, як вагітність), а також десять і більше літ. Буває, подружжя після першої дитини не відважується на поповнення сім’ї (чекає квартиру, машину, одне слово, благополуччя), а коли вирішить «купити» братика чи сестричку, то виникають проблеми. Нормальним інтервалом між пологами є три-п’ять років.
Telegram Channel