
Бійці малювали воєнні спогади, повернення додому і якими вони себе бачать у майбутньому.
Фотограф із Франції допомагала волинським атовцям долати внутрішні страхи
Зцілити людину світлиною – це особлива терапія
Гаель Жірб у 2017-му, потрапивши поблизу Авдіївки під обстріли, «підсіла» на тему війни і з того часу періодично приїжджає на передову. Для тих, хто пройшов випробування війною, вона проводила в Луцьку заняття з арт-терапії за допомогою світлин. Хлопці малюють власні переживання після пережитого і побаченого на Сході, а фотографка це фіксує у трьох екземплярах: бійці зображують найстрашніші спогади з АТО, своє повернення з війни і якими вони бачать себе в майбутньому. А їхні портрети на початку проєкту, в середині та наприкінці процесу дадуть можливість порівняти зрушення в здоров’ї, які з ними відбулись під час арт-терапії.
А їхні портрети на початку проєкту, в середині та наприкінці процесу дадуть можливість порівняти зрушення в здоров’ї, які з ними відбулись під час арт-терапії.
«Бійців посилали на фронт навіть після того, як вони мали моральні рани. Воїни з вцілілими руками й ногами внутрішньо були зруйнованими», – каже французька фотожурналістка. До Луцька її запросила психолог Олена Звєрєва, яка займається психологічною реабілітацією захисників.
«Україна – це брама Європи, через яку може зайти агресор. Але поки українці тримають фронт, Європа може почуватись у відносній безпеці», – наголосила авторка світлин.
Власта КРИМСЬКА.

На ювілей до бабусі Юстини завітав повен двір родини
Господь не просто подарував довголіття Юстинії Трохимівні Дубровській, жительці Городка, що на Маневиччині, а й щедро нагородив її суцвіттям люблячих дітей, онуків та правнуків
У поважної іменинниці четверо синів, дві доньки, невістки й зяті, шістнадцять онуків і двадцять чотири правнуки! Не всі змогли завітати на свято, тож надсилали вітання з різних сіл і міст України, а внучка Людмила – з Італії.
«Дуже намучилася вона за своє життя, – розповідає про свекруху–довгожительку невістка Тетяна Панфілівна. – У три рочки лишилася без матері, з батьком, у якого на руках зосталося четверо дрібних діток, наймолодшому з яких було лише півтора року. Коли ж почалася війна, батька забрали на фронт, і голодні діти мусили самі собі давати раду. Добре, що допомагали односельці й найстарший брат, який на той час уже мав жінку».
У поважної іменинниці четверо синів, дві доньки, невістки й зяті, шістнадцять онуків і двадцять чотири правнуки!
Одружившись із місцевим хлопцем, Юстинія Трохимівна оселилася в Городку в тітчиній хатині. Потихеньку її ремонтували й добудовували, працювали обоє в Городоцькому лісгоспі. Виховували шестеро діток – четверо синів і донечок–двійняток. І тільки–но залили фундамент під новий будинок, як 50–річний чоловік захворів і невдовзі помер. Жінка вже із дітьми зводила новий дім, де зараз мешкає один із синів. На схилі літ бабуся Юстина вирішила йти в хату, в якій все життя своє провела.
Довгожителька ще помалу ходить, порається на обійсті й велику родину обігріває своїм теплом і любов’ю, кожному просить у Господа миру й здоров’я.
Юлія МУЗИКА.
Каленадр
13 листопада
Сонце (схід — 7.31, захід — 16.36, тривалість дня — 9.05).
Місяць у Тельці, Близнятах. 17–18 дні Місяця.
Іменинники: Никодим, Мавра, Іван, Артем, Василь, Герман, Дем’ян, Кузьма.
14 листопада
Сонце (схід — 7.33, захід — 16.34, тривалість дня — 9.01).
Місяць у Близнятах. 18–19 дні Місяця.
Іменинники: Дем’ян, Іван, Кузьма, Юлія, Яків, Сергій, Кіра, Денис.

Сорока-ворона кашку не варила, а... «охоронцем» наймалася
Байку Івана Крилова про Ворону й Лисицю знають усі. Як хитра Лисиця в роззяви Ворони відібрала лестощами ласощі. А на цьому знімку з луцького парку, яке зробив фотограф Микола Вареник, пригостивши білочку горішками, якраз усе навпаки
Тут казка на новий лад: руденьку білочку і її обід стережуть двоє пернатих вартових — сорока й ворона (на фото). Поки руденька спритно лущить й уминає горіхи, вони стежать, чи ніхто ніде не крадеться на незваний обід. Як двоє президентських тілоохоронців, пильнують кожен рух і скрип з усіх боків. І начебто руденька у повній безпеці, і від «лестощів їй не звихнулась голова», а може, її просто ще ними не спокушали, адже перед цими чарами важко встояти?
Як пише класик, «Вже скільки раз казали миру, що влесливість гидка, та мова марна ця: улесливий завжди зворушує серця» (так влучно переспівав російського класика Микола Терещенко).
Тут казка на новий лад: руденьку білочку і її обід стережуть двоє пернатих вартових — сорока й ворона
А може, ці «охоронці» тільки ними здаються? Можливо, вони й не мають намірів ні берегти, ні улещувати, бо природа їхня простіша — украсти, влучивши миттєву неуважність? А тоді залопотять крилами — і шукай вітер у полі. Яка мораль, на вашу думку, цієї байки?
Лариса ЗАНЮК.
Погода
«Ти подивись, як з тріснутого неба туга вселенська падає дощем»
Так звучить осінь у поетично–музичній версії Сергія Мартинюка і гурту «Фіолет», а вже і справді по–осінньому задощило
У давнину 13 листопада відзначали свято рибалок. «Хороший рибак має за клюванням знати, що рибу сазаном звати», – казали наші пращури. А ще вони прислухались до снігура: якщо свистить – зима незабаром.
«Хороший рибак має за клюванням знати, що рибу сазаном звати».
За прогнозом чергового синоптика Волинського обласного гідрометеоцентру Світлани Дриганюк, 13 листопада — мінлива хмарність, без опадів. Вітер південно–східний, 7—12 метрів за секунду, пориви 15–20. Температура повітря вночі — 5—10, удень — 11—16 градусів тепла. 14–го — хмарно з проясненням, місцями невеликий дощ. Вітер південно–східний, 7—12 метрів за секунду, вночі пориви — 15–20. Температура повітря вночі — 5—10, удень —9—14 градусів вище нуля.
За багаторічними спостереженнями, найтепліше 13 листопада було 2010 року — плюс 15, найхолодніше — 1984–го — 11 градусів морозу.
У Рівному 13 листопада увесь день хмарно, без опадів. Температура повітря — 9–14 градусів тепла. 14–го — хмарно, зранку дрібний дощ. Температура повітря — 9–12 градусів із позначкою «плюс».
