Курси НБУ $ 41.44 € 43.86
Голосуйте, а не галасуйте

Волинь-нова

Голосуйте, а не галасуйте

Коли 7 грудня — у День місцевого самоврядування — вітав голову Велицької об’єднаної територіальної громади Віктора Ковальчука з цим святом, то щиро сказав йому так, як думаю: насправді ця дата після Дня Незалежності і Покрови — Дня захисника України — має бути найбільшим державним святом. Бо від того, як складеться з місцевим самоврядуванням, залежить, чи стане колись в Україні добре чи ні


Василь УЛІЦЬКИЙ,
заступник головного редактора газети «Волинь-нова»


 


Реальна влада громади, самоуправління, ефективне урядування на місцях, вільна і відповідальна людина, яка може себе реалізувати там, де народилась, — ось наша національна ідея, яку всі так шукають. І не треба нічого вигадувати. Тим паче, що ця ідея дуже добре пасує українському характеру, який не терпить усіляких царів з їхніми «вертикалями». Її реалізація, гадаю, стане остаточним осиновим кілком і в «рускій мір» в Україні.


Сказав ці пафосні слова, хоч насправді настрій 7 грудня був не дуже. Бо наші народні депутати напередодні примудрились «привітати» українців із Днем місцевого самоврядування тим, що не змогли прийняти закон, який би давав змогу об’єднуватись у громади селам із різних районів. Завдяки цьому закону ми б могли мати вже з нового року ще майже 30 нових сильних об’єднаних громад. Ще 30 місць на карті України, де б з’явилась надія на краще. Але не вистачило голосів. Тому інші, не менш важливі законопроекти із децентралізації, навіть не ставили на голосування! Перенесли розгляд.


Злість бере. «Самопоміч» оголошує ультиматум, що без зняття недоторканності з Новинського нічого голосувати не буде. Ляшко закликає до всенародного обговорення …відновлення ядерного статусу України (!), «Батьківщина» вже не знає, з якого приводу скликати новий майдан. Опозиційний блок взагалі діє за принципом «чим гірше — тим краще» і просто протирає штани в парламенті. Нехай. Галасувати — частина роботи політиків. Але ж і голосуйте! За важливий закон, який дасть надію мільйонам і стосується вирішення їхніх реальних проблем. Просто проголосуйте. Ні…


Проаналізував, як підтримують децентралізаційні закони наші волинські депутати. Одразу ж хочу сказати про обранця з Луцька Юрія Савчука. Не пам’ятаєте, що такий навіть є? Я теж не одразу згадав. Не дивно, бо він більше сачкує, ніж працює. І не дав жодного голосу за кілька децентралізаційних законопроектів. Видно, має більш важливі заняття, бо навпроти його прізвища зазвичай стоїть позначка «відсутній» або «не голосував».


Слово «ганьба» також хочеться сказати Сергію Мартиняку, Степану Івахіву та Ірині Констанкевич. Перші два нардепи півтора року назад, на початку роботи парламенту, коли було дуже гаряче на Донбасі, ще натиснули кнопку «за», підтримавши закон про об’єднання територіальних громад, який дав старт реформі. Але далі — сумна картина. Навесні цього року, коли у першому читанні розглядався законопроект, який дав би змогу громадам розпоряджатись землями за межами населених пунктів, ці двоє депутатів не голосували.


Звісно, під час передвиборчої кампанії вони запевняли, що є найбільшими друзями селян, дарували їм смітники та пластикові вікна. А от коли треба було проголосувати за закон, який би дав можливість громадам самим заробити гроші і купити собі сотні таких смітників і пластикових вікон, цих депутатів не було. Може, тому що голоси бідних купувати легше?


Не підтримали Івахів та Мартиняк ні законопроект про старост, прийнятий у першому читанні, ні законопроект про зараховування адміністративних зборів до місцевих бюджетів, ні згаданий законопроект про об’єднання громад з різних районів. Чомусь не голосувала за ці три та інші децентралізаційні документи й Ірина Констанкевич, яка стала народним депутатом у вересні цього року. Лише два волинські обранці повністю відпрацювали свій хліб в питанні самоврядування. Це Ігор Лапін та Ігор Гузь. Навпроти їхніх прізвищ стоїть лише «за».


Часто стає і смішно, і гірко, коли бачиш, як Голова Верховної Ради Андрій Парубій, демонструючи неабияку витримку, по 10 разів ставить на голосування законопроекти, закликаючи депутатів залишити буфети та коридори чи просто приводить до тями тих, хто ловить гав. Але 6 грудня під час децентралізаційних питань таки не витиснув потрібну кількість голосів. Забракло 9. Чотири з них могли дати волинські депутати. Але не зробили цього.


 

Telegram Channel