Курси НБУ $ 41.61 € 43.74
«Поки сам не станеш агрономом, толку не буде»

За дві години жінки проходять один рядок.

Фото Сергія Наумука.

«Поки сам не станеш агрономом, толку не буде»

Дмитро Хом’як та Віктор Панасюк вирощуватимуть на Старовижівщині полуниці та малину

…У полі за Новою Вижвою працює зо два десятки жінок. Одні розкладають саджанці на рядку у позначені ямки, інші спеціальною лопаткою вправно відрізають кінчики корінців і одночасно садять полуницю у ґрунт. За дві години проходять один рядок. Розмітку під посадку роблять саморобним агрегатом.

— Зварювали його до півночі, — ​сміється Дмитро, поки я розглядаю їхній витвір.

Поле розмічають саморобним агрегатом.
Поле розмічають саморобним агрегатом.

 

Вирощувати ягоди Дмитро Хом’як та Віктор Панасюк вирішили майже чотири роки тому. На піку популярності на ринку тоді була малина. Нею й засадили кілька гектарів. Не одразу все вдавалося. Довелося набити гуль, поки не вивчили усю технологію, не пристосували її до місцевих умов. Адже чимало порад, що їх дають початківцям, недієві.

— Доки сам не станеш агрономом, толку не буде, — ​підсумовує розмову Дмитро Хом’як.

Проте плантація малини росте та плодоносить, і хлопці вирішили розширюватися. У Нововижівській сільраді взяли в оренду землю і надумали садити полуниці. Чому саме ці ягоди?

— Вважаємо, що вони найкраще підійдуть для цієї місцини, — ​Віктор Панасюк відвертається від хмари пилу, що її зірвав сильний вітер.

— ​Разом із тим стійкіші, скажімо за ожину, до природних умов. Крім того, полуниця добре доповнює малину в тому плані, що одна ягода родить за іншою, значить, люди мали б роботу ціле літо.

А для поліських районів ягідництво корисне ще й тим, що потребує рук. Це означає, що будуть створені робочі місця.

Земля, яка дісталася хлопцям, була заросла вже височенькими соснами. Довелося її звільняти від зарослів і окультурювати. Через дорогу інша ділянка, ще не розчищена повністю. Там теж планують посадити ягоди. Поруч тече річка Кизівка. Звідти господарі хочуть брати воду на полив.

Дійсно, попит на полуниці нині росте. І не лише на внутрішньому ринку, а й у зарубіжжі. У 2016 році Україна займала 7 місце в Європі за виробництвом цих ягід, але разом із тим лише 25-е за обсягом експорту. За кордон продали тільки 4 відсотки врожаю. Для порівняння: сусідня Польща експортує 10 відсотків вирощеного, а Іспанія взагалі — ​80–85 відсотків валового збору. Європейці відзначають, що останнім часом українські виробники більше уваги приділяють споживчим властивостям продукту та упаковці. А оскільки наші полуниці на третину дешевші, аніж у конкурентів, то і попит не падає.

Тому їхнє вирощування має перспективу. А для поліських районів ягідництво корисне ще й тим, що потребує рук. Це означає, що будуть створені робочі місця.

Telegram Channel