Курси НБУ $ 39.60 € 42.28
Не ту країну назвали Свазілендом

Волинь-нова

Не ту країну назвали Свазілендом

Днями стрічки інформаційних агенцій запістрявіли заголовками на кшталт «В Україні більше не буде вищих навчальних закладів». Уздрівши таке, я – зізнаюся чесно – неабияк перепудився. Бо що значить для викладача закриття вишів – незавидний статус безробітного…

Сергій ХОМІНСЬКИЙ, доцент кафедри соціальних комунікацій Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки
 

Проте, вчитавшись у ті повідомлення, з’ясував, що «вищі навчальні заклади» в рамках освітянської реформи тепер називатимуться «закладами вищої освіти». Оце інша справа! Абсолютно правильно і давно на часі! Саме термін «вищі навчальні заклади» був основним гальмом не лише розвитку нашої освіти, а й становлення вітчизняної науки! От побачите, мине зовсім трохи часу – і ми матимемо неймовірний ефект від діяльності вже «закладів вищої освіти»! Щонайменше, з року в рік увесь «п’єдестал» Нобелівської премії буде наш!

Це як із втіленим у життя 2012 року (указом незабутнього Віктора Федоровича Януковича) перейменуванням Волинського національного університету імені Лесі Українки у Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. Бо й справді – що то за нікчемна назва для вишу з обласного центру Волині – «Волинський». Ганьба, а не назва! А ось «Східноєвропейський» – це справді круто! Відразу з назви зрозуміло, що цей виш – у древньому Лучеську, серці синьоокої Волині… Щоправда, якось один буркотливий географ-заучка (з яким ми вели задушевну розмову за чаркою чаю) доводив мені, що «східноєвропейським» логічніше називати щось, розміщене десь на Приураллі, а не на теренах, які фактично є географічним центром Європи… Але я не піддався, прямо в лоб йому і сказав: «Дурню, проФФесорам видніше! Наш ректор Ігор Ярославович разом із президентом Віктором Федоровичем знають, що роблять!»

І час довів: те рішення було напрочуд правильним і далекоглядним! А «кумулятивний ефект» від нього просто грандіозний! Це якісь там недолугі Оксфорд, Кембридж, Сорбонна, Стенфорд чи Гарвард можуть століттями скніти під своїми нікудишніми вивісками. А ми наважилися, замінили на нову, прогресивно-інноваційну – і тепер беззастережно процвітаємо, зокрема й на заздрість згаданим вище університетам, які нині для СНУ вже й близько не конкуренти!

Але загалом в Україні ситуація ще «пробуксовує»… А все тому, що обмежуємося «точковими» перейменуваннями: ВНУ – на СНУ, «вищі навчальні заклади» – на «заклади вищої освіти» тощо…

Інша справа – у Свазіленді! Раптом хто не знає, є така держава на південному сході Африки. Площею трохи менша за Волинську область. Населення – дещо більше мільйона осіб. Громадяни цієї держави живуть абсолютно щасливо – хоча й недовго. Середня тривалість життя – щось близько 30 років. І хіба це не прекрасно?! Ну от доживають у тій «благополучній» Японії до «90 з гаком» – а нащо воно «тре» те здоров’я і ті гроші у такому віці? Чи не краще померти молодим, бідним і хворим – як у Свазіленді? Найчастіше від ВІЛ/СНІДу – рівень інфікованості вірусом імунодефіциту людини у цій африканській країні вже давно перетнув межу в 25% і є найвищим у всьому світі. Рівень безробіття – наближається до 50%.

А який у Свазіленді король! Звати його Мсваті ІІІ. У нього 15 офіційних дружин і… лишень одні труси! Адже здебільшого Мсваті ІІІ ходить у національному костюмі, який спідньої білизни у традиційному розумінні цього слова просто не передбачає.

Мсваті ІІІ мудро править своїм народом уже понад 30 років. А оце 19 квітня цей шанований чоловік відзначав свій 50-літній ювілей. Під кінець гучного святкування, коли всі присутні вже виголосили свої тости й випили за кожен із них до дна, слово взяв сам Мсваті ІІІ. Подякувавши за привітання і побажання, король оголосив своє рішення негайно розв’язати найстрашнішу, найглибшу і надраматичнішу проблему своєї держави. Здогадалися?! Ну звісно, Мсваті ІІІ оголосив про перейменування Свазіленду!

А знаєте чому? Бо плутають зі Швейцарією! Англійською Свазіленд буде Swaziland, а Швейцарія – Switzerland. А воно ж негоже, аби таку передову в усіх відношеннях африканську державу плутали з отим європейським неподобством, яке може похвалитися хіба що «вічним нейтралітетом», надійністю банківських установ, вишуканим смаком сирів, довершеністю годинників та одним із найвищих у світі ВВП на душу населення…

Словом, віднедавна Свазіленд – уже не Свазіленд. Більшість із восьми мільйонів швейцарців відтоді нестримно ридають, а дехто вже навіть повисмикував собі волосся на голові… Але так їм і треба – годі паразитувати на славі Свазіленду!

А я оце собі думаю: Україна англійською буде Ukraine, а США – USA. За однаковими першими буквами назв нас теж можуть плутати з отим заокеанським посміховиськом! І чи не у цьому корінь усіх наших проблем?! Хоча які у нас там проблеми – так, ситуативні проблемки…

Петре Олексійовичу, Ви той історичний момент таки проґавили… Хоча ж могли – адже в день свого 50-ліття (26 вересня 2015-го) вже міцно тримали в руках президентську булаву!

Проте менш ніж за півроку Вам 53. І хто зна, як там воно складеться з тим другим терміном. Тож це може бути таки наш і Ваш останній шанс. Усвазілендитися в історію…

Telegram Channel