
Коронавірус «любить» холод, а тому має піти на спад із приходом тепла
Весняне сонечко — найкращі ліки від вірусів
В усіх тепер на вустах одна тема — китайський COVID 19 і як від нього захиститися
Через кожні сто літ у світі відбуваються великі пандемії. У 1720 році понад 100 тисяч людей стали жертвами бубонної чуми в Марселі. 1820-й приніс розгул холери в Азії. 1920-й пройшов під страхом «іспанки» — грипу H1N1, який убив понад 100 мільйонів чоловік. Тепер 2020-й, а отже — наша черга… Такий прогноз давно гуляє в соціальних мережах і наганяє жах на людей.
Втім, паніка – найгірша реакція у небезпечній ситуації. Так, існує загроза пандемії. Але втішає те, що коронавірус переважно щадить дітей, молодих людей, на відміну від грипу. Найбільший ризик — для старших за 70, людей із хронічними захворюваннями.
Начитавшись в інтернеті, що китайці лікуються добре відомим нашому старшому поколінню «арбідолом», який у часи СРСР призначали проти грипу та застуди, люди шукають його в аптеках. До речі, український аналог цього дорогого російського препарату виробляється під торговою маркою «Імустат» фармкомпанією «Дарниця» й коштує в кілька разів дешевше. Втім, нині противірусні засоби вважають ліками з недоведеною ефективністю. Деякі інфекціоністи радять літнім людям вакцинуватися від пневмокока, аби запобігти пневмонії, що є найчастішим ускладненням.
Якщо у вас нежить, ви не можете бути носієм китайської інфекції. COVID‑19 — це сухий кашель без нежитю. Окрім того, при цьому захворюванні до лихоманки, болю в м’язах, важкого дихання іноді додаються пронос і нудота.
З 16 березня, як обіцяють, лікарі матимуть у своєму розпорядженні швидкі тести на виявлення COVID 19, що допоможуть встановити діагноз упродовж 15–20 хвилин. Запідозрити ознаки коронавірусу, які дуже схожі на симптоми грипу, можна за такою особливістю: якщо у вас нежить, ви не можете бути носієм китайської інфекції. COVID 19 — це сухий кашель без нежитю. Окрім того, при цьому захворюванні до лихоманки, болю в м’язах, важкого дихання іноді додаються пронос і нудота.
Спочатку говорили, що інкубаційний період — тобто проміжок часу, коли людина вже заразилась, але ще не відчуває симптомів — приблизно два тижні. Водночас китайські лікарі заявляють, що він може тривати удвічі довше. З першого дня інкубаційного періоду людина вже може заражати оточуючих.
Центр контролю і профілактики захворювань США випустив рекомендацію громадянам уникати близьких контактів із зараженими коронавірусом і тими, у кого є симптоми грипу. Безпечною дистанцією, щоб уникнути інфікування, вважають шість футів (1,8 метра). Наскільки відомо на даний момент, коронавірус поширюється від людини до людини в крихітних краплях слини і слизу. Якщо хворий чхає, кашляє або їсть, перебуваючи на цій відстані від здорової людини, частинки можуть потрапити на її слизову оболонку — очі, ніс або рот — і вірус проникне в організм. Саме тому тим, хто занедужав, рекомендують одягати маску і змінювати її кожні три години. Всім іншим не варто побиватися, що марлевих засобів захисту не вдалося придбати.
А ще кажуть, що коронавірус «любить» холод, а тому має піти на спад із приходом тепла. Нам же залишається частіше мити руки, менше бувати у багатолюдних місцях, добре харчуватися й знаходити час гуляти під весняним сонечком. А головне — зберігати спокій і здоровий глузд, щоб інстинкт самозбереження не вбивав у наших душах співчуття до тих, кому, можливо, не вдасться уникнути нової недуги. Адже готовність уболівати не тільки за себе й свою родину, а й за інших — це екзамен на людяність.
Оксана КРАВЧЕНКО
