На вигляд — конвалія, на запах — часник
Зібране в пучки яскраво–зелене листя черемші на базарних ятках — одна з перших ознак остаточної перемоги весни і один із кращих засобів подолання авітамінозу.
Ведмежа або дика цибуля, левурда, лісовий часник (такі назви має черемша в різних місцевостях) — унікальна за своїми властивостями та смаком рослина, що занесена до Червоної книги України, адже у природі її стає все менше й менше. Проте багато хто вирощує лісовий часник на городі і торгує ним на ринку. Купити черемшу у бабусь можна лише протягом кількох тижнів. Ця особлива трава має яскраво виражений часниковий смак та запах, але ніжна й солодкувата, як молода зелена цибуля, і використовується для приготування салатів, супів, пирогів та інших страв. Її або дуже люблять, або не їдять зовсім. Тож, якщо вам сподобаються страви з неї, ви з нетерпінням чекатимете наступного сезону ароматної черемші!
Салат із черемші та сиру
Простий салат із ведмежої цибулі буде доречним і на щоденному, і на святковому столі
Інгредієнти: 1 пучок черемші, 100 г адигейського сиру, 2–3 солоні огірки, 2 ст. л. оливкової олії, сіль за смаком.
Приготування. Сир нарізати великими кубиками і зсипати у миску. Солоні огірки покраяти кружальцями або напівкружальцями і висипати до сиру. Пучок черемші вимити і нарізати звичним для зелені способом: покласти на дошку й посікти гострим ножем через кожні 3–5 мм. Змішати ведмежу цибулю з сиром та огірками, трохи присолити й заправити оливковою олією.
Салат із черемші та м’яса
У нього безліч переваг: смачний, ситний, корисний, та й готується надзвичайно швидко
Інгредієнти: 2 пучки черемші, 100 г вареного чи запеченого м’яса, 1 яйце, 0,5 ч. л. 3–відсоткового оцту, сіль за смаком.
Приготування. Промиті молоді пагони черемші ошпарити окропом, відкинути на друшляк, нарізати, додати покраяне соломкою охолоджене м’ясо або шинку та шматочки яйця, посолити, заправити оцтом. Можна — майонезом.
Конвертики
Інгредієнти: 1 скл. рисового борошна, 1 скл. пшеничного борошна, 1 ч. л. кунжутової олії, 300 г фаршу, 1 пучок черемші, 1 ч. л. соєвого соусу, олія соняшникова, вода, сіль.
Приготування. Для начинки змішати фарш, черемшу, кунжутову олію, сіль, соєвий соус і трохи води. Зсипати в миску рисове і пшеничне борошно, додати гарячої води, посолити, замісити тісто і залишити його на півгодини в теплому місці. Розділити тісто на шматочки, розкачати кожен у корж, на середину класти начинку і защипнути краї, надавши форми конвертика. Обсмажити конвертики на змащеній олією бляшці в духовці при 180 °C до хрусткої золотистої скоринки.
Суп картопляний з ведмежою цибулею
Із лісовим часником навіть звичайний суп набуде особливого смаку й аромату
Інгредієнти: 1 невелика цибулина, 1 морквина, 400 г картоплі,
1 ст. л. смальцю, 1 пучок черемші, 800 мл води чи бульйону, сіль, спеції — за смаком.
Приготування. Очищену картоплю порізати кубиками й варити 10–15 хвилин, додати підсмажені на смальці цибулю та моркву, за 10 хвилин до закінчення приготування супу всипати посічену черемшу.
Черемша із сиром і сметаною
Така суміш стане і чудовою намазкою для бутербродів, і начинкою для тарталеток, і смачною самостійною стравою на вечерю
Інгредієнти: 100 г зеленої цибулі, 150 г черемші, 300 г сиру, 100–200 г сметани, сіль та перець чорний (мелений) — до смаку.
Приготування. Промиті листки черемші та зелену цибулю дрібно нарізати, змішати із сиром, посолити, поперчити. Поступово додаючи сметану та ретельно перемішуючи, довести суміш до бажаної консистенції.
Паста з соусом із креветок і ведмежої цибулі
Традиційні італійські макарони чудово поєднуються з вершковим соусом. Спробуйте доповнити його ще й креветками та черемшею
Інгредієнти: 400 г спагетті, 2 помідори, 1 невеликий пучок зеленої цибулі,
3 зубочки часнику, 400–500 г креветок (заморожених), 1 ст. л. масла вершкового, 300 мл вершків, 1 невеликий пучок черемші, сіль, перець — до смаку.
Приготування. У глибокій сковороді розпустити вершкове масло та упродовж 3 хвилин смажити у ньому подрібнені цибулю та часник. Додати варені очищені креветки, тушкувати 2 хвилини. Всипати помідори, порізані невеликими кубиками, перед тим видаливши насіння й шкірку, залишити на вогні хвилин на 5, після чого додати вершки, посолити, поперчити і всипати тонко нарізану черемшу, помішати, довести соус до кипіння й кип’ятити 2 хвилини.
Пасту відварити в підсоленій воді, відкинути на друшляк. Розкласти локшину по тарілках і полити соусом. Прикрасити черемшею.
Свинина, смажена з черемшею
Така страва смакуватиме з гарніром із тушкованих овочів, рисом або овочевим салатом
Інгредієнти: 250 г свинини, 2 пучки черемші, 3 ст. л. олії, мелений червоний перець та сіль — до смаку.
Приготування. Підготовлену свинину нарізати соломкою. У черемші видалити зів’ялі місця, промити. Після того, як стече вода, тонко нарізати. Сковороду з олією розігріти на сильному вогні, викласти в неї м’ясну соломку, поперчити, посолити. Щойно свинина побіліє, додати до неї черемшу та перемішати. Смажити на сильному вогні 1 хвилину. Подавати страву до столу гарячою.
Весняна яєчня
За вікном уже добряче пригріває сонечко, тож хочеться чогось якравого і соковитого. Приготуйте швидкий і корисний сніданок, додавши до звичної яєчні зелень ведмежої цибулі
Інгредієнти: 1 пучок свіжої черемші, 20 г вершкового масла, 2–3 яйця.
Приготування. Черемшу перебрати, зрізати черешки, промити, дрібно нарізати, висипати на змащену маслом розпечену сковорідку, залити збитими яйцями і смажити до готовності.
Рулет із черемшею і м’ясним фаршем
З його приготуванням впораються навіть недосвідчені господині і зможуть побалувати родину смачною стравою, що популярна в багатьох європейських кухнях
Інгредієнти: 800 г курячо–свиного фаршу, 1 середня картоплина, 1 яйце,
3 ст. л. манної крупи, невеликий пучок черемші, 1 цибулина, вода, сіль, спеції — за смаком.
Приготування. До фаршу додати сиру картоплину, стерту на дрібній тертці, яйце і манку, перемішати, влити трохи води. На рівній поверхні розстелити фольгу, розкласти на ній пласт фаршу близько 1 см завтовшки. Дрібно порізані цибулю і черемшу викласти на фарш, посипати спеціями, посолити. Згорнути рулет, акуратно загорнувши фольгу, і покласти на деко. Запікати 45 хвилин при 170 °C.
Пісні Чебуреки
Ведмежа цибуля з її яскравим часниковим ароматом може послужити й цікавою начинкою
Інгредієнти: для тіста — 2–3 скл. борошна, 1 скл. гарячої води, 2 ст. л. олії, 1 ч. л. солі, 1 ч. л. цукру; для начинки — 400–500 г картопляного пюре, 1 пучок зеленої цибулі, 1 пучок черемші, сіль, перець — за смаком.
Приготування. Спочатку слід замісити заварне тісто. Для цього розчиніть у воді сіль, цукор і олію та доведіть до кипіння. Залийте нею борошно і вимішайте тісто ложкою. Коли воно трохи схолоне, поступово підсипаючи муку, добре вимісіть. Тісто має бути такої ж консистенції, як на вареники. Замотайте його у харчову плівку і покладіть у холодильник на 1 годину. Тим часом приготуйте начинку. Картоплю відваріть у підсоленій воді до готовності, злийте воду, потовчіть на пюре. Коли вихолоне, добавте дрібно порізану черемшу і зелену цибулю. Тісто дістаньте з холодильника, розділіть на невеликі шматки. Кожен із них розкачайте завтовшки 1 мм, за допомогою тарілки виріжте круг. На одну половину рівномірно викладіть начинку, з’єднайте краї і добре защипайте їх. Чебуреки обсмажуйте у великій кількості олії до золотистої скоринки з обох боків.