Курси НБУ $ 39.92 € 43.31
Людині вперше вдало пересадили нирку від… свині

Вчені усього світу намагаються використовувати органи тварин для порятунку людських життів.

Фотоколаж із сайту rbc.ua.

Людині вперше вдало пересадили нирку від… свині

У Сполучених Штатах лікарям вперше вдалося успішно провести трансплантацію генетично модифікованої свинячої нирки живій людині. Це може стати проривом у розвитку трансплантології

Попередні спроби трансплантацій

Раніше вже було п’ять спроб пересадити органи тварин людям. Перші дві нирки генетично модифікованої свині пересадили померлим пацієнтам у вересні та листопаді 2021 року, а експеримент тривав 54 години та пройшов успішно.

У 2022 році було дві спроби пересадити свиняче серце людині, але обидва пацієнти померли протягом декількох тижнів після операції. Найкращих результатів досягнули у 2023-му, коли нирка свині витримувала функціонування в тілі померлого чоловіка протягом двох місяців. Перед операцією фахівці «відключили» ген у свинячій нирці, який міг спровокувати відторгнення органу.

Нова спроба

У Массачусетському госпіталі успішно виконано першу операцію з пересадки генномодифікованої нирки свині живому пацієнту з термінальною стадією ниркового захворювання. З 2018 року 62-літній Річард Слейман жив із трансплантованою йому ниркою від донора. Однак у 2023-му вона почала давати збої.

Тоді лікарі запропонували новий експериментальний метод – трансплантацію нирки свині. Пацієнт погодився, сподіваючись не лише допомогти собі, а й посприяти в порятунку тисяч людей, яким потрібна трансплантація.

Операція пройшла успішно

Хірург заявив, що розміри свинячої нирки виявилися аналогічними до людських. Після її «встановлення» в організм пацієнта вона «миттєво почервоніла» і почала функціонувати, виробляти сечу. За словами лікарів Массачусетського госпіталю, Слейман після операції почувається добре, незабаром його випишуть.

У всьому світі багатьом пацієнтам потрібно набагато більше донорських органів, ніж їх доступно. У США, наприклад, 17 людей щодня помирають в очікуванні трансплантації. Найдефіцитнішим органом залишається нирка. Згідно з даними Мережі з координації придбання та трансплантації органів, у 2023 році було успішно пересаджено близько 27 тисяч нирок, тоді як майже 89 тисяч людей залишились у списку очікування.

Олександр БЕВЗА, health.24tv.ua.

Реклама Google

Telegram Channel